Co podawać do włoskiej pizzy?

Pizza i winoŻyjemy w czasach, kiedy najczęściej spożywane do pizzy w ramach napoju są soki, piwo, Coca – Cola, Sprite czy inne napoje gazowane. Jednak czy na pewno jest to poprawny sposób spożywania? Otóż nie!

Oryginalnie pizza jest podawana z włoskim wytrawnym winem, które dopieszcza nasze kubki smakowe. Włoch są podzielone na 18 regionów plantacyjnych oraz na niezliczoną ilość plantacji, z których każda oferuje nam inne zestawy win zachwycających nas dowolnym czy to owocowym czy też kwiatowym bukietem.

Zatem jak dobrać wino do pizzy?

Idealne są włoskie wytrawne lub półwytrawne wina czerwone na przykład takie jak pochodzące z regionu Toskani wszędzie wysoko cenione wino Chanti czy też uznawane za wizytówkę włoskich win Barolo, które produkowane jest w regionie Piemont.

Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami win o kolorze czerwieni idealnie mogą się również sprawdzić wina różowe czy białe a nawet szampan, który wydawać się może nam złym pomysłem jednakże smakowo nadaję się ona do każdej pizzy. Jednego czego powinniśmy unikać w doborze win to te o bardzo intensywnym aromacie beczkowy ponieważ może ono nam nie współgrać ze smakiem włoskiej pizzy a wręcz go zabijać.

Jak zatem wybrać dobre wino do tej właśnie potrawy?

Przede wszystkim powinniśmy wybrać wino, które najbardziej nam smakuje i nie ograniczać się do jednego typu. Musimy próbować, próbować i jeszcze raz próbować aż w końcu odnajdziemy to idealne. Problemem jednak jest to, że ze względu na dużą ilość kombinacji pizz nie znajdziemy w zasadzie wina uniwersalnego, które będzie nam pasowało do każdego rodzaju składników pizzy.

Nie ma się jednak czym martwić, ponieważ najlepszym rozwiązaniem może okazać się po prostu nasze ulubione, wypróbowane i od lat pite wino. Nie powinniśmy kierować się zarówno smakiem innych osób czy tradycją wina tylko naszym własnym upodobaniem dzięki czemu unikniemy nie smacznego, źle skomponowanego posiłku. Są przecież gusta i guściki.

Nasz smak – nasza pizza i nasz wybór wina.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz