Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

tanie-wakacje-w-czarnogorzeCzarnogóra to tak mały, schowany w cieniu Chorwacji kraj, a oferujący niezwykłe bogactwo zarówno atrakcji turystycznych jak i przyrodniczych. Różnorodność tych miejsc i krajobrazów sprawia, że nie każdy będzie mógł odnaleźć tu swoje wymarzone miejsce na wakacje.
Większość kraju stanowią potężne masywy górskie. To właśnie one powodują, że nadmorskie widoki stają się tak niesamowite. Skały bowiem wcinają się bezpośrednio w morze, tworząc niezwykle malowniczą linie brzegową, urozmaiconą licznymi zatoczkami i wysepkami. Najsłynniejszy w tej grupie atrakcji jest chyba fiord kotorski – znajdujący się w zatoce o tej samej nazwie. Tutaj też znajdziemy jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miast – Kotor.

Kotor ma cudowną starówkę otoczoną murami obronnymi sięgającymi niemalże 20m! Liczne zabytki tego miasta zostały zniszczone podczas trzęsień ziemi ale potem w większości odbudowane. Miasto to zostało wpisane przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego.

Będąc na wybrzeżu powinniśmy zobaczyć kilka innych najważniejszych miast Czarnogóry. Jednym z nich jest Budva. To jedno z najstarszych miast w rejonie basenu Morza Śródziemnego. To też centrum kulturalno-artystyczne tego kraju. Wiele się tu dzieje zwłaszcza w sezonie letnim. Oprócz życia nocnego i licznych knajpek należy przejść się po starówce otoczonej ogromnymi murami obronnymi z XV wieku i zobaczyć tam kościół Św. Jana i Kościół Św. Trójcy. Nieopodal miasta znajduje się też urocza wyspa Św. Mikołaja, na którą można popłynąć statkiem. W pobliżu Budvy znajduje się też maleńka wysepka Świętego Stefana, na której są gęsto położone domki i wąziutkie uliczki. Dla tych, którzy jednak uciekają od ruchu i gwaru turystycznego polecamy odwiedzić Petrovac. To idealne miejsca dla spokojnego odpoczynku ale także obfitujące w liczne zabytki z czasów Cesarstwa Rzymskiego oraz średniowiecza. Oprócz tego znajdziemy tu przepiękne plaże i piękne widoki.

Tivat to z kolei najmłodsze miasto ale posiada świetną bazę noclegową. Oprócz zabytków architektonicznych i kościołów warto w nim zobaczyć renesansowy Letni Dom Buca, wyspę kwiatów /Ostrvo Cvijeca/, ogród botaniczny czy osadę „St.Marco”. Jeśli komuś nadal będzie mało atrakcji przyrodniczych powinien powędrować w głąb kraju. To właśnie poza wybrzeżem Czarnogóry znajdziemy ogrom niezwykłych przyrodniczych zjawisk, które warto zobaczyć. Jednym z nich będzie z pewnością kanion rzeki Tary. To drugi pod względem głębokości po kanionie Kolorado kanion na świecie. Miejscami jego głębokość dochodzi do 1300 metrów. Dla odważnych i lubiących sporty ekstremalne polecamy spływ tą rzeką. Niesamowitych wrażeń dostarczą nam już same widoki z mostu łukowego, który mierzy 170 metrów.

Pokonując najwspanialszy masyw górski Drumitor i park narodowy, który się znajduje się na jego terenie, dotrzemy to Jeziora Szkoderskiego. To największe jezioro na półwyspie bałkańskim. Wokół niego znajdują się liczne osady, porty i wioski rybackie. Nie będzie też problemu znaleźć nocleg gdzieś blisko brzegu. Na jeziorze z kolei znajduje się ok.50 wysepek z twierdzami, zamkami. Tutaj koniecznie trzeba zakosztować ryb słodkowodnych i innych pysznych specjałów czarnogórskiej kuchni.

Jeśli zmęczymy się wycieczkami – nie pozostaje nic innego jak oddać się słodkiemu plażowaniu i kąpielom morskim. Do tych najciekawszych plaż należą plaże w Ucinji i Tivacie. Jednka gdziekolwiek byśmy byli nad morzem – możemy oczekiwać że plaża będzie czysta, z pięknymi widokami i krystaliczną wodą.
Czarnogórę warto odwiedzić. Z pewnością jeśli raz zakosztujemy klimatu tego miejsca będziemy chcieli tam wrócić. Korzystajmy póki nie jest jeszcze na tyle popularna aby napotkać tam tłum turystów i wysokie ceny.

[Głosów:6    Średnia:2.5/5]

Dodaj komentarz