Czy można wziąć kredyt bez zgody współmałżonka?

Zgodnie z prawem od 20 stycznia 2005 roku banku może udzielić kredytu bez zgody współmałżonka, jeżeli uzna, że posiada on dobrą zdolność kredytową. Warto powiedzieć tu, że nie jest również określona kwota pożyczki, o którą może się starać jeden ze współmałżonków.

Na uwagę zasługuje fakt, że limit tego kredytu najczęściej określają banki i przeważnie nie przekracza on kilku tysięcy złotych. Poza tym zwykle udzielany jest zaufanym klientom, którzy od lat mają rachunki osobiste w danym oddziale i bank zna ich historię kredytową. Należy wspomnieć też o tym, iż są przyznawane na krótki okres czasu i z tej formą kredytowania zwykle korzystają osoby niemieszkające razem i żyjące w separacji, a także kredytobiorcy, których małżonkowie nie posiadają dobrej zdolności kredytowej.

Oczywiście, w przypadku niewypłacalności dłużnika, drugi współmałżonek nie może być pociągnięty do obowiązku spłaty długu, jeżeli nic nie wiedział o zaciągniętym zobowiązaniu. W tym wypadku należność jest ściągana z majątku osobistego kredytobiorcy. Mowa tu przede wszystkim o przedmiotach majątkowych nabytych przed zawarciem małżeństwa, a także o przedmiotach majątkowych nabytych przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił, że mają one wejść do majątku wspólnego małżonków.

Oprócz tego, dług może być ściągany z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z przysługujących dłużnikowi praw autorskich i pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Jednak, gdy kredyt został zaciągnięty w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, to bank ma prawo prowadzić egzekucję majątku tejże firmy, nawet gdy stanowi ona wspólną własność małżonków.

Nie ulega wątpliwości to, że dla banku bardziej opłacalne są kredyty za pisemną zgodą małżonka, bowiem wtedy może on prowadzić egzekucję niespłaconego długu z całego majątku małżonków. A, co za tym idzie bank ma większą gwarancję terminowego uregulowania kredytu czy większą szansę na odzyskanie środków w przypadku niewypłacalności klienta. Ponadto, gdy małżonek wyrazi zgodę na kredyt, to jego wysokość może być wyższa i jest on udzielany na korzystniejszych warunkach, w szczególności gdy współmałżonek posiada również dobrą zdolność kredytową.

Reasumując, kredyt bez zgody małżonka jest możliwy, jednak warunki jego uzyskania są bardziej restrykcyjne niż w przypadku pożyczek za obopólną zgodą małżonków. Ponadto, udzielane są na niewielkie kwoty i na krótki czas, a ich oprocentowanie jest dosyć wysokie. W związku z powyższym nie warto z nich korzystać, gdy nie zmusza nas do tego sytuacja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz