Czy osoby starsze mają szansę na znalezienie pracy?

aktywizacja zawodowa osób starszychAktywizacja zawodowa osób starszych, czyli tych, którzy ukończyli już 50 rok życia, to w naszym kraju wciąż spory problem. Mimo uruchomienia rządowego programu 50+, mającego zagwarantować pracę dla pięćdziesięciolatków, wskaźnik zatrudnienia w przedziale wiekowym 50-64 lat wciąż nie jest zadowalający (choć jest on wyższy w porównaniu do ubiegłych lat) . Obecnie Polska na tle krajów zachodniej Europy czy chociażby Skandynawii w kwestii zatrudnienia i aktywizacji osób starszych wypada niestety blado…

Jednak czy osoby starsze mają szansę na znalezienie pracy?

Polityka państwa wobec osób starszych ma przede wszystkim na celu realizację ich potrzeb oraz poprawę ogólnych warunków życia. W dużej mierze dotyczy to również ich sytuacji na rynku pracy, szczególnie w dobie światowego kryzysu gospodarczego oraz wciąż niepewnej sytuacji w kwestii zatrudnienia. Polskie państwo stara się pomagać osobom starszym w szczególności poprzez wdrażanie odpowiednich programów rządowych, mających na celu ich aktywizację zawodową. Programy aktywizacja 50+ na przestrzeni ostatnich lat w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostu zatrudnienia osób starszych oraz poprawy ich sytuacji finansowej.

W związku z nieuchronnymi zmianami demograficznymi w naszym kraju (znaczny spadek narodzin i coraz większa liczba osób w starszym wieku), skutecznie prowadzone rządowe programy aktywizacyjne osób po 50. roku życia są wręcz idealnym rozwiązaniem sporych problemów na polskim rynku pracy.

Jeżeli chodzi o same oferty pracy dla osób w wieku 50+ przedstawiają się one w sposób bardzo zróżnicowany. Obecnie wiele przedsiębiorstw (zarówno polskich, jak i zagranicznych), bez względu na ich wielkość i rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, decyduje się na zatrudnianie osób starszych na bardzo dogodnych dla obydwu stron warunkach (np. zwolnienie ze składek na Fundusz Pracy). Oferty dotyczą więc wielu branż i różnych stanowisk – od prostych prac magazynowych i produkcyjnych nie wymagających specjalnych kwalifikacji, aż po posady dla fachowców w określonej dziedzinie (np. kierownik, koordynator działu, budowlaniec, elektryk, hydraulik itp.). Należy bowiem pamiętać, że spora grupa osób po 50. roku życia (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) posiada spore doświadczenie zdobyte w poprzednich zakładach pracy.

W ramach programów aktywizacji osób starszych i seniorów, obecnie na terenie całej Polski organizowane są różnego rodzaju darmowe kursy i szkolenia kierowane do osób powyżej 50. roku życia. Jak się jednak okazuje, wbrew pozorom największą popularnością w tym względzie cieszą się w naszym kraju różnego rodzaju zajęcia dla emerytów i osób w tzw. podeszłym wieku. Zdecydowana większość tego typu kursów i szkoleń organizowana jest dzięki hojności Unii Europejskiej, która udostępnia specjalne dotacje europejskie dla seniorów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz