Czy warto mieć papugę?

gdzie-kupić-papugę-żakoSpędzasz dużo czasu w zaciszu własnego mieszkania i rozmyślasz jakie zwierzę przyjąć pod swój dach? Może najlepszego przyjaciela człowieka, czyli psa? Ale z nim trzeba codziennie wychodzić, bez względu na pogodę i chęci. Może więc żółw? Jest to zwierzę, które nie sprawia praktycznie żadnych problemów. Ale głaskanie go to nie przyjemność z najwyższej półki. Jakie więc zwierzę będzie kochało przebywać z nami w domu, a dodatkowo z chęcią będzie poddawać się naszym pieszczotom? Wprost idealną odpowiedzią na to pytanie są cztery litery, które układają się w słowo ŻAKO.

Jest to afrykański ptak, którego inna nazwa brzmi papuga popielata. Zawdzięcza ją swojemu upierzeniu w szarym kolorze. Zewnętrznym wyglądem z pewnością ustępuje wielobarwnej arze, jednak przewyższa ją pod względem papuziej inteligencji. Dzięki niej potrafi naśladować ludzką mowę oraz inne zasłyszane dźwięki. To właśnie ta umiejętność sprawiła, że ta niepozorna na pierwszy rzut oka papuga zyskała taką popularność. Fakt rozpoznawalności nie wpłynął jednak na zmniejszenie ceny afrykańskiego ptaka, która oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Jest zróżnicowana w zależności od podgatunku popielatej papugi, mniej zapłacimy za żako liberyjskie. Oprócz kosztów zakupu między nim a podgatunkiem kongijskim istnieje kilka zasadniczych różnic. Pierwsza z wymienionych jest większa, bardziej elegancka, czerwony ogon zaś dodaje jej atrakcyjności. Są jednak pewne negatywne strony, mianowicie wolniejszy wzrost, późniejsze usamodzielnienie się oraz potrzeba dłuższego bliskiego kontaktu z opiekunem. Żako liberyjskie natomiast jest mniejsza, bardzie ruchliwa, szybciej uczy się powtarzać dźwięki oraz wcześniej się usamodzielnia.

Gdy już zdecydujemy, który podgatunek będzie dla nas odpowiedniejszy, musimy przygotować mieszkanie dla żako. Najlepiej gdy będzie to woliera, na tyle duża, aby papuga miała w niej odpowiednio dużo przestrzeni. Muszą w niej znajdować się miski na pokarm oraz napoje. Najlepiej gdy są metalowe bądź porcelanowe, dodatkowo przykręcane, co zapobiegnie przewróceniu ich. Na zewnątrz dobrze umieścić zabawki, na których żako będzie mogła wyładować swoją energię.

Hodowla papugi popielatej nie powinna sprawić większego problemu. Najważniejsze to zapewnienie pupilowi towarzystwa, najlepiej swojego. Żako są bowiem istotami bardzo towarzyskimi, które bardzo silnie związują się emocjonalnie ze swoim opiekunem. Gdy długo go nie widzą potwornie za nim tęsknią, co okazują poprzez niejedzenie, a czasami nawet wyskubywanie sobie piór.

Żako jest wprost idealnym zwierzęciem dla domatora. Jeśli zapewnimy jej naszą uwagę i towarzystwo z pewnością odwdzięczy się ona pięknie wypowiedzianym „Dziękuję“.

Spędzasz dużo czasu w zaciszu własnego mieszkania i rozmyślasz jakie zwierzę przyjąć pod swój dach? Może najlepszego przyjaciela człowieka, czyli psa? Ale z nim trzeba codziennie wychodzić, bez względu na pogodę i chęci. Może więc żółw? Jest to zwierzę, które nie sprawia praktycznie żadnych problemów. Ale głaskanie go to nie przyjemność z najwyższej półki. Jakie więc zwierzę będzie kochało przebywać z nami w domu, a dodatkowo z chęcią będzie poddawać się naszym pieszczotom? Wprost idealną odpowiedzią na to pytanie są cztery litery, które układają się w słowo ŻAKO. Jest to afrykański ptak, którego inna nazwa brzmi papuga popielata. Zawdzięcza ją swojemu upierzeniu w szarym kolorze. Zewnętrznym wyglądem z pewnością ustępuje wielobarwnej arze, jednak przewyższa ją pod względem papuziej inteligencji. Dzięki niej potrafi naśladować ludzką mowę oraz inne zasłyszane dźwięki. To właśnie ta umiejętność sprawiła, że ta niepozorna na pierwszy rzut oka papuga zyskała taką popularność. Fakt rozpoznawalności nie wpłynął jednak na zmniejszenie ceny afrykańskiego ptaka, która oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Jest zróżnicowana w zależności od podgatunku popielatej papugi, mniej zapłacimy za żako liberyjskie. Oprócz kosztów zakupu między nim a podgatunkiem kongijskim istnieje kilka zasadniczych różnic. Pierwsza z wymienionych jest większa, bardziej elegancka, czerwony ogon zaś dodaje jej atrakcyjności. Są jednak pewne negatywne strony, mianowicie wolniejszy wzrost, późniejsze usamodzielnienie się oraz potrzeba dłuższego bliskiego kontaktu z opiekunem. Żako liberyjskie natomiast jest mniejsza, bardzie ruchliwa, szybciej uczy się powtarzać dźwięki oraz wcześniej się usamodzielnia.

Gdy już zdecydujemy, który podgatunek będzie bardziej odpowiedni dla nas, musimy przygotować mieszkanie dla żako. Najlepiej gdy będzie to woliera, na tyle duża, aby papuga miała w niej odpowiednio dużo przestrzeni. Muszą w niej znajdować się miski na pokarm oraz napoje. Najlepiej gdy są metalowe bądź porcelanowe, dodatkowo przykręcane, co zapobiegnie przewróceniu ich. Na zewnątrz dobrze umieścić zabawki, na których żako będzie mogła wyładować swoją energię.

Hodowla papugi popielatej nie powinna sprawić większego problemu. Najważniejsze to zapewnienie pupilowi towarzystwa, najlepiej swojego. Żako są bowiem istotami bardzo towarzyskimi, które bardzo silnie związują się emocjonalnie ze swoim opiekunem. Gdy długo go nie widzą potwornie za nim tęsknią, co okazują poprzez niejedzenie, a czasami nawet wyskubywanie sobie piór.

Żako jest wprost idealnym zwierzęciem dla domatora. Jeśli zapewnimy jej naszą uwagę i towarzystwo z pewnością odwdzięczy się ona pięknie wypowiedzianym „Dziękuję“.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz