Czym się różni makler od brokera?

praca-jako-maklerW praktyce nazwy makler i broker często nie są rozróżniane; stąd ich zamienne stosowanie. Jednak teoria mówi inaczej. Wyraźnie podkreśla różnice między brokerem i maklerem. Słowo makler traktowane jest w szerszym ujęciu a niżeli broker. Co to oznacza? Przede wszystkim broker działa na rachunek klienta, pośrednicząc w zleconych przez kontrahentów transakcjach pieniężnych. Za to dostaje odpowiednio wysoką prowizję, to jest jego zarobek. Czyli pełni funkcję zwykłego pośrednika między giełdą a inwestorem. Natomiast makler działa na własny, a nie na cudzy rachunek i może prowadzić zarówno działalność dealerską jak i brokerską.

Brokerzy są pośrednikami w rozmaitych branżach; mówi się o brokerach domen internetowych, brokeringu informacji a także pośrednictwie w sprzedaży energii elektrycznej. Tak więc i broker giełdowy zaistniał jako zawód. Pośrednictwo jest dzisiaj w sferze usług rozwijających się i przyszłościowych. Mimo, że nadal mamy małe zaufanie do pośredników właściwie we wszystkich branżach, to jednak ich usługi zyskują popularność. Zwłaszcza w niektórych strefach, możliwość skorzystania z propozycji współpracy z brokerem staje się nieodzowna.

Tak się mają rzeczy, jeśli chodzi o dziedziny, w których nie wiemy jak się poruszać, nie mamy bladego pojęcia, jakimi prawidłami się rządzą. Wtedy pośrednik jest jedynym ratunkiem. Szczególnie branża finansowa rozwija się pod tym względem. Chcąc inwestować trzeba śledzić rynek walutowy i papierów wartościowych. To nie zawsze jest możliwe z przyczyn braku czasu lub zwykłej nieznajomości tematu. Broker giełdowy z pewnością lepiej zajmie się kierowaniem decyzyjnym, co do posunięć w tej sferze.

Na giełdzie pracuje wielu brokerów, w tym brokerzy agencyjni, dyskontujący, brokerzy informacji oraz brokerzy-dealerzy. Ten ostatni w znaczący sposób różni się od pozostałych, ponieważ ma możliwość pracowania na własny jak i klientów rachunek. Pozostali brokerzy pracują w imieniu i na rachunek swoich klientów. Profil ich działań może być różny, jednak cel jest ten sam: pośrednictwo finansowe, przynoszące korzyści tak klientowi jak i samemu brokerowi. Współpraca z brokerem polega na tym, że klient mając swoje konto inwestycyjne i kupując akcje danej firmy zleca brokerowi, by ten przesłał zlecenie na giełdę. Tam owe zlecenie spotyka się z innymi zlecenia i jeśli dojdzie do transakcji broker pobiera opłatę za swoją usługę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz