Dlaczego warto odwiedzić Pogórze Ciężkowickie?

Amatorom aktywnego spędzania czasu w malowniczych okolicach polecamy wybranie się na rodzinną wycieczką na karpackie, południowo-polskie Pogórze Ciężkowickie, oferujące odwiedzającym szereg atrakcji oraz wygodną bazę noclegową.

Tę urokliwą krainę warto odwiedzić ze względu na tutejsze wspaniałe krajobrazy, ponieważ niewysokie wzniesienia przecinane są krętymi dolinami rzek Biała i Wisłoka. Średnia wysokość terenu w tym regionie to mniej więcej 400 metrów nad poziomem morza, zaś najwyższym szczytem jest 562-metrowy Liwocz. Wielbiciele wędrówek po urokliwych zakątkach powinni tutaj także wejść na Brzankę, szczyt o 534 metrach wysokości, nieco niższą Gilową Górę lub prawie 450-metrowy Kokocz.

Miejscem bez wątpienia popularnym wśród przybywających tu licznie z roku na rok turystów jest także Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, wraz z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej, gdzie zobaczyć można nie tylko zespoły leśne, ale również rzadkie gatunki chronionych roślin, takich jak pierwiosnka, skrzyp olbrzymi, czy kilka odmian widłaków. Na terenie Pogórza Ciężkowickiego funkcjonuje również wiele rezerwatów przyrody, z których najbardziej polecamy odwiedzenie następujących miejsc:

– Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach z fantazyjnymi formacjami skalnymi, wyrzeźbionymi w grzyby i maczugi poprzez erozję;

– Rezerwat Przyrody Liwocz w gminie Skołyszyn i Brzyska, chroniący zarówno unikalne gatunki zwierząt (gady, ptaki drapieżne i płazy) oraz formacje roślinne, nie występujące w innych regionach kraju;

– Rezerwat przyrody Diable Skały niedaleko miejscowości Bukowiec;

– Diabla Dziura, czyli jedna z najdłuższych, szczelinowych jaskiń w Polsce, licząca 320 metrów długości.

Kolejnym ciekawym miejscem na rodzinny wypoczynek może okazać się piesza wycieczka po Parku Krajobrazowym Pasma Brzanki lub odwiedzenie tutejszych źródeł wód mineralnych, o największej zawartości siarczków i chlorków. Z kolei amatorom zwiedzania i poznawania lokalnej historii polecamy odwiedzenie tutejszych miast i miasteczek, takich jak Jasło, Pilzno oraz Biecz.

Najcenniejszymi, a tym samym najbardziej wartymi zobaczenia zabytkami Pogórza Ciężkowickiego są między innymi drewniane kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w Binarowej i Brzyskach oraz cmentarze z czasów I wojny światowej, z których największym jest nekropolia w Łużnej oraz cmentarz wojskowy w miejscowości Bączal Górny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz