Genetycznie modyfikowane zboża – bezpieczne czy nie?

pszenica-modyfikowana-genetycznieDyskusja dotycząca genetycznie modyfikowanej żywności trwa cały czas. Z różnych stron padają argumenty za i przeciw jej wytwarzaniu. Sztucznie uzyskiwane modyfikacje w genach chociażby zbóż powodują zmiany jego cech czy wymagań związanych z uprawą. Dzięki temu może rosnąć i rozwijać się nawet w niezbyt korzystnych warunkach, uzyskując wyjątkowo okazałe plony. Jednak z drugiej strony czy mąka i pieczywo uzyskiwane z takiego zboża na pewno będą całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia? Nie wszyscy są o tym przekonani. Poza tym pojawiają się też opinie, że manipulowanie genami jest wręcz wbrew naturze.

Ze zboża powstaje mąka, pasza, słód do piwa. W związku z tym właściwie każdy człowiek i zwierze może mieć kontakt z genetycznie modyfikowaną żywnością. Pośród zbóż, które są już poddawane zabiegom modyfikacji genetycznej znajdują się między innymi kukurydza, ryż czy rzepak. Natomiast w ogóle już kilkadziesiąt gatunków roślin może być branych pod uwagę w tego typu zabiegach. Polegają one na dodaniu roślinie odpowiednich genów, które mają nadać jej pewne nowe cechy. Każdy rolnik wie, że zboża jare i zboża ozime potrzebują innych, ściśle określonych warunków do rozwoju i wzrostu. Mało tego, każda odmiana zboża ma jeszcze dodatkowe, indywidualne wymagania. Natomiast dzięki odpowiednim zabiegom genetycznym można to zmienić. Łatwo wyobrazić sobie znacznie korzyści płynące na przykład z faktu, że zboże może być uprawiane na niezbyt żyznym gruncie i dawać imponujące plony. Oznacza to nie tylko większe zyski dla rolników i producentów produktów zbożowych, ale również przynajmniej częściowe rozwiązanie problemu głodu panującego w różnych częściach świata.

Modyfikacja genetyczna zboża może też sprawić, że produkty żywnościowe, które będą z niego wytwarzane będą posiadały więcej wartościowych składników odżywczych. Dotyczy to również paszy. Bardziej wartościowa i odżywcza karma dla zwierząt oznacza lepsze mleko, jaja i mięso. Czy to wszystko oznacza, że cechy charakterystyczne dla poszczególnych zbóż stają się płynne, czyli właściwie nie mogą być już charakterystycznymi? Brzmi to trochę niepokojąco. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze opinie, których zresztą nie brakuje, że żywność genetycznie modyfikowana może być szkodliwa dla zdrowia. Jej spożywanie może podobno prowadzić do wytworzenia się w organizmie pewnych bakterii odpornych na leczenie. Wszystko dlatego, że organizm ludzki czy zwierzęcy może wchłonąć przeszczepione geny, które zwykle są odporne na działanie różnych substancji, w tym antybiotyków. Ostatecznie więc w ramach Unii Europejskiej stwierdzono, że najlepiej jest unikać żywności, w której udział zmodyfikowanego genetycznie materiału przekracza 0,9%. Jego ilość musi być zawsze zaznaczony na opakowaniu danej żywności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz