Decyzja zapadła. Zdecydowaliśmy się na kredyt gotówkowy dla osób fizycznych, pożyczkę chwilówkę czy zakup na raty. W ofertach banków i firm udzielających natychmiastowych pożyczek na dowód możemy przebierać. Mało tego, ostatnio także powodzeniem cieszą się pożyczki jakie są w stanie dostarczyć nam „nowe media” – pożyczka przez sms czy szybki kredyt przez internet na dowolny cel. Większość tych pożyczek charakteryzuje się tym, że procedura kredytowa jest okrojona do minimum, bez zbędnych formalności czy zaświadczeń, ale pamiętać należy także, że im prostsza procedura przyznawania pożyczki, tym zwykle mniejszą kwotę jest nam bank czy firma kredytująca w stanie pożyczyć.
W celu porównania i przebrnięcia przez gąszcz ofert i wybrania tej najlepszej i najkorzystniejszej dla nas przychodzi nam kalkulator kredytu konsumenckiego. Pamiętać należy, że to co dobre dla naszego brata, rodziców czy sąsiada niekoniecznie będzie dobre także dla nas, tyczy się to także kredytów gotówkowych.
Porównarka ofert kredytu konsumpcyjnego jest bardzo dobrym sposobem, by wybrać ten najlepszy dla siebie. Kalkulator ofert kredytowych oraz porównywarka sprawi, że szybko porównamy jaki kredyt ma oprocentowanie, prowizje, ile musimy tego kredytu spłacić czy ile wyniesie poszczególna rata. Wydaje się, że informacji potrzebnych nam do podjęcia decyzji o skorzystania z oprocentowania, mamy wystarczająco dużo.
Łatwość uzyskania finansowania sprawia, że szybkie pożyczki czy zakupy ratalne robimy często i chętnie.
A co w momencie kiedy rozmyślimy się już po podpisaniu umowy kredytowej?
Ustawodawca w ustawie o kredycie konsumenckim chroni nas i nasze prawo do wycofania się z decyzji o zaciągnięciu zobowiązania kredytowego. Prawo odstąpienia od umowy kredytu konsumenckiego przysługuje każdemu klientowi, który zaciągnął pożyczkę. Standardowo prawo to każdy dłużnik ma w ciągu 10 dni od podpisania umowy kredytowej. Jest jednak jedno „ale”. Do takie umowy kredytodawca musi dostarczyć druk odstąpienia od umowy, z wypełnionymi danymi kredytobiorcy, a w samej umowie musi być opisana opcja możliwości odstąpienia od kredytu konsumenckiego w terminie 10 dni od podpisania umowy.
Co w momencie, kiedy umowa nie zawiera tego zapisu i nie dostaliśmy druku odstąpienia, czy to oznacza, że prawo to z jakiś przyczyn nam nie przysługuje? Wręcz przeciwnie, kredytodawca musi uzupełnić brakujące dokumenty i zapisy w umowie i dopiero od czasu usunięcia braków kredytobiorcy, liczony jest dziesięciodniowy termin z prawem od odstąpienia od umowy (maksymalnie do trzech miesięcy od podpisania umowy kredytowej). Jasnym jest, że odstąpienie od umowy wiąże się z konieczności zwrotu świadczeń – kredytobiorca musi oddać pożyczone pieniądze, a jeśli był to zakup na raty zapłacić za towar własną gotówką lub rozwiązać umowę zakupu poprzez zwrot towaru, jeśli oczywiście sprzedawca dopuszcza taką opcję.