Ile kosztuje budowa altany?

Budowa altanyKażdy kto ma ogródek lub działkę zastanawia się w jaki sposób urozmaicić ich wygląd. Poza tym chodzi też o to, żeby jak najprzyjemniej spędzać tam czas. Dlatego właśnie można wziąć pod uwagę budowę altanki. Najpierw trzeba się zastanowić jakie funkcje ma pełnić, jaką mieć wielkość i z czego będzie zrobiona. Potem potrzebny będzie projekt i już można jechać po niezbędne materiały. Chociaż można kupić oczywiście gotowe altany, które instaluje na działce wykwalifikowana ekipa, to samodzielna budowa jest ciekawą przygodą i daje dużo satysfakcji.

Zrobienie prostej i taniej altanki jest jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko wiedzieć jak się za to zabrać. Zazwyczaj stawia się altanki drewniane. Trwa to krócej niż wybudowanie obiektu murowanego i jest tańsze. Należy zacząć od wykonania fundamentów i podmurówki. Koszt zależy tutaj od użytych materiałów oraz metrażu altany. Można przyjąć średnią stawkę 80 zł za 1 m². Następnie czas zająć się już konstrukcją altany. Jeśli ma być naprawdę prosta, to na fundamentach osadza się cztery słupy, które mają zazwyczaj przekrój 10X10 cm lub 12×12 cm. Można kupić słupy, które są od razu odpowiednio przygotowane – docięte, oheblowane i zaimpregnowane. Wówczas płaci się odpowiednio więcej za jeden. Na górze trzeba je połączyć poziomymi belkami, które stworzą od razu podstawę dla dachu altany. W sumie koszt drewna na konstrukcję i wykończenie niewielkiej altany może się zamknąć w kwocie 1000 zł. Trzeba do tego doliczyć elementy złączne oraz montażowe, a także farby. Będzie to na pewno kilkaset złotych.

Jeśli chodzi o budowę dachu altany, to koszt uzależniony jest znowu od jego wielkości, kształtu i materiałów. Taki dach pokrywa się gontem bitumicznym, drewnianym, blachą, tworzywem sztucznym czy strzechą. Należy przyjąć koszt przynajmniej 1000 zł. Kiedy zsumuje się wszystkie wydatki, to wychodzi że otwarta altanka o wymiarach około 4x4m i wysokości 2,50 m będzie nas kosztowała około 5000 zł. Oczywiście im większa i bardziej zabudowana ma być altana, tym większe koszty. Należy też brać pod uwagę, że wkłada się w jej budowę swój czas i wysiłek. Gdyby postawienie altany ogrodowej czy działkowej zostało zlecone specjalistom, to koszt robocizny wyniósłby prawdopodobnie kilka tysięcy złotych. Na pewno więc bardzo opłaca się zabrać za jej postawienie samodzielnie. Tym bardziej, że ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Myśl, że robi się altankę dla siebie, swojej rodziny i znajomych dodaje sił oraz zapału do pracy. Zresztą są osoby, które po prostu lubią tego typu zajęcia.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

One Comment

  1. Robert 10 stycznia 2017 20:16 Odpowiedz

    Ja postawiłem sam 😉

Dodaj komentarz