Ile kosztuje kamper?

Turystyka kamperowa to doskonała forma podróżowania dla każdego, kto kocha aktywny wypoczynek, wygodę i niezależność. Jeśli lubimy spędzać czas na łonie natury lub zwiedzać jak najwięcej nowych miejsc w jak najkrótszym czasie, nie martwiąc się przy tym o miejsce noclegowe, zakup kampera będzie dla nas świetnym rozwiązaniem. Istnieje oczywiście możliwość wynajmu samochodu kempingowego, jeśli jednak planujemy częste wyjazdy, zdecydowanie bardziej opłaci nam się zainwestować we własny pojazd.

Za ile zatem można kupić kampera?

Obecnie oferta samochodów kempingowych jest bardzo szeroka, na rynku ma bowiem swoje przedstawicielstwa większość europejskich producentów kamperów. Nie są to jednak pojazdy tanie – w końcu zapewniają najwyższy komfort podróżowania, jednak możemy wybierać zarówno spośród nowych, jak i używanych modeli. Ceny najtańszych nowych kamperów zaczynają się od około 130 tysięcy złotych, jednak koszt zdecydowanej większości podstawowych modeli różnych znanych firm waha się pomiędzy 160 a 200 tysiecy złotych. Jest to na ogół cena modeli z zabudową typu alkowa, natomiast kampery z zabudową typu pół-integral i kampery zintegrowane są zdecydowanie droższe.

Dla osób, dla których wydatek rzędu ponad 100 tysięcy złotych jest zbyt duży, by mogli sobie pozwolić na zakup nowego kampera, istnieje jeszcze inna możliwość, czyli zakup używanego samochodu. Oferta samochodów używanych jest bowiem również bardzo szeroka, a rozpiętość cen ogromna. Ceny zaczyna się już od kilku tysięcy złotych za około 30-letni pojazd, natomiast 10-letnie kampery lub ze znacznym przebiegiem, kosztują średnio między 35 a 80 tysięcy złotych.

Ceny samochodów kempingowych zależne są oczywiście nie tylko od wieku, ale także od wielkości i wyposażenia, zatem te najbardziej komfortowe mogą sięgać nawet wysokości 300 tysięcy. Przykładowo słoweński Adriatik z serii 70 na podwoziu Fiata Ducato kosztuje 36.700 euro, a z serii Stargo 2,7 CDI – 63.800 euro. Luksusowe kampery z wysuwanymi platformami na samochody osobowe mogą być horrendalnie drogie, chociaż marka Itineo należąca do znanego z produkcji luksusowych kamperów francuskiego koncernu Rapido oferuje pojazdy za cenę trochę niższą niż 200 tysięcy złotych.

Mimo, iż ceny nie są niskie, w przypadku częstych podróży lepiej będzie nabyć kampera na własność, gdyż ceny wynajmu takiego pojazdu też nie należą do niskich. W szczycie sezonu, który przypada na okres od czerwca do sierpnia, najniższa dobowa opłata za wynajem kampera wynosi co najmniej 500 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz