Jak dbać o obrączki ślubne?

Obrączki ślubne to przepiękny i trwały symbol trwałości związku małżeńskiego, a także jedności młodej pary. Trzeba wiedzieć, że podobnie jak o małżeństwo. tak i o obrączki ślubne należy dbać. Obrączki ślubne są wykonane z metali szlachetnych lub półszlachetnych i nawet jeśli wraz z upływem czasu pojawią na nich drobne zarysowania czy zanieczyszczenia – ich wartość nigdy nie spada. Niemniej o wiele ładniej się one prezentują, gdy się o nie dba i czyści.

Jak zatem można to robić?

W przypadku obrączki ze złota, problem nie jest taki złożony, jak przy obrączkach srebrnych. Srebro reaguje z wieloma pierwiastkami i związkami, które go otaczają, złoto – na szczęście nie. Z tego też powodu do najczęstszych zanieczyszczeń złotych obrączek należą:

– tłuszcz, brud, kurz – można je usunąć gorącą wodą z mydłem, a trudniejsze zabrudzenia można oczyścić miękką szczoteczką

– czerwone zabrudzenia (tzw. czerwona rdza) to tlenki żelaza pochodzenia zwierzęcego – wystarczy zamoczyć złoto w roztworze kwasu solnego.

– zielone zabrudzenia to wynik styczności złota z miedzią lub jego stopami (brązem lub mosiądzem) – w tym przypadku należy użyć kwasu cytrynowego, zanurzyć w nim obrączkę lub w przypadku mniejszych zabrudzeń wycisnąć sok cytryny i zostawić na kilka godzin.

Trzeba pamiętać, że zawsze po dokonanych zabiegach należy pamiętać o umyciu złota mydłem oraz opłukaniu ciepłą wodą i wysuszeniu. Wiele pracowni jubilerskich zaleca czyszczenie obrączek ślubnych mniej więcej raz w miesiącu (zwłaszcza, gdy ktoś nosi ją praktycznie cały czas). Nie zawsze jest to możliwe i potrzebne. Ale to właśnie czyszczenie obrączek w wodzie z mydłem, a następnie wytarcie i wypolerowanie obrączek miękką szmatką, jest najmniej inwazyjną metodą dbania o obrączki.

Co zrobić, gdy elementem obrączki jest jakiś kamień szlachetny? Problem pojawia się, gdy damska obrączka ma oczko. Dobrze jest czyścić ją roztworem złożonym z sody oczyszczonej oraz wody oraz miękką szczoteczką. Jeśli natomiast nie do końca wiemy, jak wyczyścić swoje obrączki ślubne, najlepiej zanieść je do najbliższej pracowni jubilerskiej, gdzie na pewno wykonają to w profesjonalny sposób.

Koszt czyszczenia obrączki może być różny. Najczęściej ceny wynoszą od 10 do 40 złotych. Wiele zależy od rodzaju złota i samego jubilera. Niektóre salony jubilerskie oferują dożywotnie czyszczenie obrączek za darmo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz