Jak działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

fundusz gwarancyjnyOkazuje się, że Twój bank stracił płynność finansową – co robisz? Ustawiasz się pod drzwiami banku i liczysz, że kasjerka wypłaci Ci Twoje pieniądze? A może nie wierzysz, że mógłbyś odzyskać powierzone bankowi środki finansowe i zostajesz w domu, złoszcząc się, że wszystko straciłeś?

Taka sytuacja to koszmar, na szczęście pod koniec XX wieku do życia został powołany Bankowy Fundusz Gwarancyjny który zapewni zwrot Twoich pieniędzy już po ogłoszeniu przez dany bank upadłości.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny działa od roku 1994, kiedy została uchwalona ustawa, w której zawarte zostały wszelkie informacje dotyczące struktury funduszu, a także jego głównych celów.

Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do tej pory była już kilka razy nowelizowana, w związku z czym fundusz ten wciąż się rozwija, a jego rola w Polsce znacznie rośnie. Na dzień dzisiejszy funduszem gwarancyjnym objętych jest prawie 60 banków komercyjnych i ponad 550 banków spółdzielczych.

Podstawowe zadania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego są przez lata niezmienne – zmienia się jedynie ich ważność. Do tych zadań należy: po pierwsze – zbieranie i analizowanie informacji na temat banków, które zostały objęte obowiązkiem gwarancyjnym, po drugie – w razie ogłoszenia przez dany bank upadłości zapewnienie jego klientom zwrotu utraconych pieniędzy (w wysokości, jaka określone jest w wyżej wspomnianej ustawie).

W praktyce wygląda to tak, że pieniądze, które zwracane są klientom upadłego banku, wykładają banki o mocnej pozycji na rynku, które zostały objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu współpraca między poszczególnymi instytucjami bankowymi umacnia się, a co najważniejsze – klienci są zadowoleni.

Wiedząc o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym nie musisz już martwić się, co zrobisz, gdyby Twój bank ogłosił upadłość. Pieniądze zostaną Ci wypłacone w ciągu 5 lat od ogłoszenia upadłości. O wypłatach z BFG zostaniesz poinformowany za pośrednictwem lokalnej prasy lub otrzymasz imienne zawiadomienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz