Jak działa porównywarka ofert kredytowych?

Kredyt lub pożyczka, to dwa zobowiązania, które czynią wyraźny uszczerbek w domowych wydatkach. Niby otrzymuje się dodatkowe fundusze, które można przeznaczyć na dowolny lub określony cel, jednak wiąże się to z koniecznością spłaty pożyczonej kwoty powiększonej dodatkowo o odsetki. Dlatego też każdy, kto chce uzyskać fundusze na budowę lub remont domu, mieszkania, zakup samochodu, nowej pralki, czy odkurzacza, skwapliwie przegląda oferty różnych banków, porównuje i poszukuje takiej, która będzie wiązała się z jak najmniejszymi wydatkami.

Wybierając rodzaj kredytu i ofertę konkretnego banku można skorzystać z usług doradcy kredytowego, który po analizie różnych dokumentów, parametrów i sytuacji potencjalnego kredytobiorcy, proponuje oferty konkretnych banków. Jednak coraz więcej osób korzysta z usług internetowego doradcy kredytowego lub też z porównywarki ofert kredytowych. Jak działa taka porównywarka?

Zasada działania jest bardzo prosta i podobna do sposobu funkcjonowania internetowych kalkulatorów kredytowych. Wszystko opiera się o wprowadzanie danych w określone pola. Kalkulator kredytowy oblicza raty kredytu, a także całkowity koszt, jaki poniesiemy przy spłacie zadłużenia.

Oczywiście kredyty różnią się między sobą kwotą, wymogami formalnymi, oprocentowaniem, dlatego też, na stronach internetowych znaleźć można znaleźć różnego rodzaju kalkulatory, za pomocą których, w zależności od potrzeb, przeprowadza się symulację spłaty kredytu hipotecznego, czy też obliczyć koszt zaciągnięcia kredytu na samochód. Oczywiście osobną grupę stanowią kalkulatory pożyczki mieszkaniowej, czy też kredytu gotówkowego, albo te przeliczające koszty kredytu konsolidacyjnego.

Porównywarka ofert kredytowych nie posiada swoich rodzajów, ale zestawia ze sobą kredyty tego samego rodzaju, gdyż każdy, kto z niej korzysta, musi podać jaki rodzaj pożyczki czy kredytu go interesuje. Tak jak w przypadku kalkulatorów, które oszczędzają nam korzystania ze skomplikowanego wzoru na raty stałe i równe, czy też obliczania rat za pomocą Excela, tak porównywarki sprawiają, że nie trzeba sprawdzać osobiście oferty każdego banku po kolei. Znacznie skraca to nie tylko czas poszukiwania odpowiedniej oferty, także takiej, który kredyt będzie adekwatny do naszej zdolności kredytowej, ale także sprawdzić, jakie nowe, korzystne propozycje przygotowały banki.

Korzystnie z porównywarek jest banalnie proste. Wystarczy tylko odszukać tę odpowiednią dla danego kredytu i wpisać kwotę pożyczki, okres kredytowania, rodzaj rat, wybrać bank, którego klientem jesteśmy, a także zaznaczyć dodatkowe opcje dotyczące kredytu. Po wprowadzeniu informacji, na stronie wyświetla się szereg ofert banków, oraz krótka charakterystyka każdego kredytu, zawierająca wysokość RRSO, wielkość raty, oprocentowanie, wysokość prowizji.

Niektóre porównywarki umożliwiają także złożenie wniosku kredytowego przez Internet.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz