Jak Dzień Matki obchodzony jest w Polsce i na świecie?

prezenty-na-dzień-matkiDzień Matki to wyjątkowe święto obchodzone nie tylko w Polsce. Na całym świecie raz w roku wyjątkowo oddaje się szacunek swoim rodzicielkom. Warto świętować ten wyjątkowy dzień. W końcu to Mamy są wyjątkowe i każdej z nich należy się prezent i najlepsze życzenia za oddaną wdzięczność, szacunek, bezwarunkową miłość oraz trud i poświęcenie włożone w wychowanie dzieci. Dzień Matki obchodzony jest w większości krajów na świecie w drugą niedzielę maja. W Tajlandii dzień ten obchodzony jest 12 sierpnia. Wtedy to właśnie mają również miejsce urodziny Jej Wysokości Królowej Sirikit, która uważana jest przez wszystkich mieszkańców za matkę całego narodu.Kobieta ta kojarzona jest z poświęceniem i trudem, który włożyła w to, aby poprawić warunki życia swoich poddanych. Z tego powodu oddaje się jej cześć.

W Japonii Święto Matki wzięło się od urodzin Cesarzowej Kojun, matki Cesarza Akihito. Dzisiaj, podobnie jak w większości państw świata, dzień ten obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Po zakończeniu II Wojny Światowej Dzień Matki zaczął być obchodzony „pełną gębą”. Dzień ten stał się świętem bardzo komercyjnym. Dzisiaj, gdy nadchodzi druga niedziela maja, restauracje oraz galerie handlowe są przepełnione. Ceny za bukiety kwiatów rosną zdecydowanie. Przede wszystkim ceny goździków. Kwiaty te uznawane są w Japonii za symbol matczynej miłości.

W Niemczech zaś święto to obchodzono pierwszy raz w 1922. Dziesięć lat później było to już święto narodowe. Wówczas był to niezwykle istotny dzień, w szczególności z punktu widzenia reżimu Nazistów. Cenili bowiem oni rodzicielki sił dla narodu. Matki nagradzano wówczas brązowymi, srebrnymi oraz złotymi medalami. Przyznawano je w zależności od liczby narodzonych dzieci. Po II Wojnie Dzień Matki przypomina nasze święto. Mamy obdarowywane są kwiatami, kartkami, drobnymi prezentami. W ten sposób wyraża się miłość do nich.

Zwyczaj celebrowania Dnia Matki we Francji wprowadził Napoleon Bonaparte. W 1950 Święto to stało się Świętem oficjalnym (obchodzonym w drugą niedzielę maja). We Francji Matki najczęściej obdarowywane są nie kwiatami, a podarunkami, takimi jak kosmetyki, bony do sklepów i do SPA, książki. Dzieci nie szczędzą własnoręcznie wykonanych laurek, które cieszą się zainteresowaniem również u nas.

W Australii Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Obchody przypominają te amerykańskie, a co za tym idzie – nasze. Dzieci przekazują prezenty, w tym samodzielnie wykonane, oraz wyrażają miłość i szacunek poprzez czyny (np. oferują swoją pomoc w kuchni czy w innych pracach domowych). Stany Zjednoczone są kolebką nowoczesnej tradycji świętowania Dnia Mamy. Już w 1914 ogłoszono drugą niedzielę maja narodowym Świętem Matki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz