Jak efektywnie biegać?

Żeby efektywnie zadbać o swoją kondycję fizyczną bądź zrzucić zbędne kilogramy poprzez codzienne i regularne bieganie, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Oto one:

– należy przede wszystkim starać się co tydzień zwiększać dystans przeznaczony na codzienne treningi; nie należy jednak przesadzać i nie przemęczać się na siłę;
– koniecznie trzeba zachować podczas biegu zrównoważony oddech (najlepiej wdech – nosem, wydech – ustami);
– nie należy dopuszczać do powstawania zakwasów, ponieważ wtedy nasze mięśnie nie pracują wydajnie, a cały organizm bardzo się męczy;
– należy przygotowywać się do każdorazowego treningu; konieczne są w szczególności poprzedzające bieganie ćwiczenia rozciągające i rozgrzewające,

– warto zaopatrzyć się w wygodne buty do biegania.

Warto pamiętać, iż regularne, ale również zrównoważone bieganie, po niedługim czasie może znacznie poprawić naszą kondycję i ogólne samopoczucie. Nie poprzestawajmy zatem i nie spoczywajmy na laurach, jeśli uda nam się osiągnąć duży kilometraż. Aby skutecznie pracować nad własnymi mięśniami powinniśmy odpowiednio zwiększać dystanse, jednakże z rozsądkiem i uwagą. Nie chcemy przecież narazić się na bolesne kontuzje czy zakwasy.

Złotym środkiem może być w tym przypadku zwiększanie dystansu na przykład o pół kilometra tygodniowo. Po dwóch-trzech miesiącach, kiedy już nasz organizm przyzwyczai Siudo codziennego wysiłku, możemy zwiększać dystanse o kilometr, lub nawet większe odległości.

Przed przystąpieniem do treningu należy również zadbać o swoją kondycję psychiczną. Do joggingu powinno się przystępować w stanie jak najbardziej zrelaksowanym, ponieważ wtedy mięsnie pracują najbardziej wydajnie i efektywnie. Przed bieganiem wyśpijmy się i wypocznijmy, aby móc włożyć w tę aktywność fizyczną tyle wysiłku, ile sami uznany za stosowne. Po kilkunastu tygodniach zacznijmy jednak wymagać od siebie coraz więcej.

Aby nieco urozmaicić sobie codzienne treningi, polecamy naprzemienne stosowanie tras dłuższych ze sprintami. Po kilku tygodniach treningu możemy pokusić się o dodatkowe 00-300 metrów sprintem, na przykład w każdą środę tygodnia. W ten sposób wzmocnimy również pomijane dotychczas partie mięśni oraz wzmocnimy ogólny stan organizmu.

Powodzenia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz