Jak nauczyć papugę mówić?

mowiaca-ppaugaNiektóre papugi posiadają zdolność do naśladowania ludzkiej mowy oraz rozmaitych dźwięków. Takie ptaki nazywane są najczęściej ptakami mimetycznymi i w ich grupie można wyróżnić nie tylko papugi. Jednak to właśnie różne gatunki papug najłatwiej jest nauczyć mowy, chociaż oczywiście taka nauka może trwać nawet kilka lat.

Jeśli chcemy, aby nasza papuga zaczęła mówić, wówczas musimy sami ją do tego zachęcać. Przymuszanie czy stosowanie agresji w takich wypadkach nic nie da. Nauka mówienia krok po kroku związana jest z systematycznym powtarzaniem słówek papudze.

Oczywiście na początku powinny to być słowa proste i nieskomplikowane, tak, aby ptak mógł je bez problemu powtarzać. Można w tym celu posłużyć się także na przykład zasadą skojarzeń, która w większości przypadków przynosi pozytywne efekty. Dane słowo powinno więc kojarzyć się papudze z konkretną porą dnia lub z jakąś czynnością. Kiedy nastaje ranek, warto więc przy papudze głośno i kilkakrotnie powtórzyć słowa „dzień dobry”. Tak samo można nauczyć papugę mówić innych, podobnych zwrotów, takich jak „dobranoc” czy „do widzenia”.

Jeśli papużka nauczy się prostych słów, wówczas być może zacznie powtarzać całe zdania, aczkolwiek może to dopiero nastąpić po długim okresie czasu. Wiele zależy także od gatunku papugi, z którą będziemy mieć do czynienia. Inteligentne ptaki żako są w stanie nauczyć się naprawdę wielu słów. Nauka powinna jednak odbywać się w miłej atmosferze. Dla afrykańskich papug żako bardzo ważne jest utrzymywanie kontaktu z człowiekiem, więc te gatunki ptaków można uczyć mowy nawet w trakcie ich latania po pokoju. Najważniejsze jest jak najczęstsze powtarzanie danych słów, gdyż tylko w ten sposób zapadną one w pamięci papugi i po jakimś czasie być może zaczną być wypowiadane. Jeśli zobaczymy, że nasza nauka zacznie przynosić efekty, wówczas możemy ptaka wynagrodzić, na przykład podając mu do zjedzenia ulubiony smakołyk.

Każda papuga może nauczyć się mówić w innym czasie, więc w każdym przypadku wskazana jest cierpliwość oraz systematyczna praca z ptakiem. Warto wiedzieć, że nie wszystkie popularne gatunki papug będą w stanie nauczyć się mowy ludzkiej czy naśladowania różnych odgłosów. Jeśli zależy nam na tym, aby nasza papużka zaczęła mówić, wówczas najlepiej zdecydować się na hodowlę papugi, która będzie reprezentowała grupę ptaków mimetycznych. Takie ptaki zazwyczaj daje się nauczyć mowy ludzkiej, chociaż oczywiście wiele zależy także od charakteru i chęci samego ptasiego osobnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz