Jak nie uczyć się języków obcych?

Nauka języka obcego nie jest łatwym zadaniem, dlatego czasami chociaż uczymy się np. angielskiego wiele lat, z trudem przychodzi nam porozumiewanie się z obcokrajowcami. Dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, czy wybór metody nauczania języka obcego jest odpowiedni i czy przypadkiem nie popełniamy błędów w procesie przyswajania wiedzy, które utrudniają opanowanie danego języka.

Jakie są najczęstsze błędy w nauczaniu języka obcego?

Przede wszystkim, nie powinniśmy się skupiać tylko na nauce gramatyki, z tego względu iż w przypadku każdego języka jest ona bardzo skomplikowana. W związku z powyższym nie jesteśmy w stanie szybko opanować wszystkich konstrukcji składniowych. Ponadto, gdy się skupimy tylko na zagadnieniach językowych, za każdym razem kiedy będziemy chcieli zabrać głos, będziemy się zastanawiać nad tym, jakiego czasu użyć, przyimka czy wyrażenia. Oczywiście, to będzie skutkowało tym, iż nasza wypowiedź nie będzie naturalna, a to przecież jest warunek dobrej komunikacji.

A, więc nasuwa się taki wniosek, że najlepiej jest postawić na spontaniczność, mówić szybko bez zastanawiania się nad tym, jakiego czasu użyć, gdyż później i tak instynktownie będziemy wybierać właściwą konstrukcję językową.

Poza tym, wielkim błędem jest też zmuszanie się do mówienia, gdy nie jesteśmy na to gotowi, co powoduje, iż popełniamy liczne błędy i odczuwamy niechęć do nauki. Otóż, w pierwszej kolejności należy się osłuchać z językiem, przyzwyczaić się do niego, a wtedy z czasem zapragniemy sami się w nim wysławiać. Warto podkreślić to, iż nie można się uczyć języka tylko z podręczników, ponieważ gdy nie będziemy się wtedy w stanie porozumieć z obcokrajowcami, którzy będą używać wyrazów potocznych czy slangów. Oczywiście, musimy też sięgnąć po literaturę, słuchać obcojęzycznych piosenek i oglądać filmy, także animowane, dzięki którym będziemy obyci z mową potoczną. Ponadto, niedopuszczalne jest także robienie sobie przerw w nauce języka, gdyż w tym wypadku szybko zapomnimy tego, czego nauczyliśmy się wcześniej.

Oprócz tego, wiele złego może przynieść ciągłe poprawianie i wytykanie błędów językowych. Otóż, wpływa ono demotywująco i sprawia, że odczuwamy strach przez zabraniem głosu. Prawda jest taka, iż każdy popełnia błędy, nawet obcokrajowca, w związku z czym nie powinniśmy mieć na ich punkcie obsesji, tym bardziej że z czasem ich liczba będzie mniejsza. Należy również wspomnieć o tym, że nie możemy polegać tylko na szkołach językowych. Oczywiście, nauczyciele przekazują nam niezbędną wiedzą, uczą skutecznych metod przyswajania języka, ale my także musimy pracować nad własnym rozwojem językowym. W tym celu powinniśmy systematycznie utrwalać poznany materiał, wykonywać ćwiczenia językowe czy też rozwiązywać testy w domu.

Reasumując, jeżeli skutecznie chcemy nauczyć się języka obcego, powinniśmy unikać powyższych błędów i dużo pracować nad własnym rozwojem a nie zrzucić obowiązku nauczenia nas, np. angielskiego wyłącznie na nauczycieli.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Dodaj komentarz