Jak obliczyć swoją zdolność kredytową?

kalkulator-kredytowyPodczas ubiegania się o przyznanie kredytu, szczególnie długoterminowego, na przykład mieszkaniowego, należy zdawać sobie sprawę, iż bank sprawdzi dokładnie naszą zdolność kredytową.

Termin „zdolność kredytowa” oznacza fizyczną zdolność osoby prywatnej lub przedsiębiorcy, który wyraża chęć zaciągnięcia zobowiązania w banku lub innej instytucji finansowej zadłużenia w określonej wysokości. Zdolność kredytowa służy więc oszacowaniu comiesięcznego kosztu, jaki poniesie kredytobiorca spłacając przez określony czas należne raty wraz z naliczonymi odsetkami.

Badanie zdolności kredytowej przez określony bank, w jakim pragniecie Państwo zaciągnąć kredyt polega przede wszystkim na sprawdzeniu terminowości dotychczasowych rozliczeń z pracodawcami, pracownikami lub dostawcami (w przypadku prowadzenia przez kredytobiorcę działalności gospodarczej). Ubiegający się o kredyt hipoteczny przedsiębiorcy nierzadko będą zobowiązani również do wylegitymowania się co najmniej kilkunastomiesięczną historią finansową firmy.

Na określenie wysokości zdolności kredytowej mają wpływ nie tylko miesięczne zarobki, ale również posiadanie przez kredytobiorcę oszczędności w formie obligacji czy lokat. Określona zdolność kredytowa będzie również niezwykle istotna w przypadku ubiegania się o kredyt walutowy, najczęściej udzielany obecnie w euro. Rzetelna analiza kredytowa pozwoli jednakże uzyskać atrakcyjne warunki, to jest wygodny okres spłaty oraz dostępność tak zwanych rat malejących, zmniejszających się z każdym miesiącem, co przecież może znacznie odciążyć domowy czy firmowy budżet.

Samodzielnie zdolność kredytową wliczyć można za pomocą wygodnych, szybkich i łatwych w obsłudze kalkulatorów kredytowych, dostępnych w Internecie. W odpowiednie pola wpisujecie tutaj Państwo poszczególne wymagane informacje, a aplikacja lub program dokładnie obliczy wysokość jednorazowej, miesięcznej raty.

Najlepsze kalkulatory kredytowe posiadają bardzo zaawansowane parametry, przez co niezwykle rzetelnie podają końcowe kwoty rat. Zaznacza się tutaj między innymi różnego rodzaju dotacje i dofinansowania, takie jak choćby popularny, rządowy program „Rodzina na swoim”. W kolejnych polach należy zaznaczyć wysokość interesującego Państwa kredytu, wartość nieruchomości (z metrażem, lokalizacją i stanem) wraz z szacowanym wkładem własnym.

Ważnym kryterium jest też wypełnienie pól związanych z długością okresu kredytowania oraz informacje o ilości członków rodziny i źródle utrzymania. Niektóre kalkulatory wyliczają również raty kredytów na podstawie wieku kredytobiorców oraz czasu trwania ich umowy o pracę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz