Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie?

mniejsze-rachunki-za-firmowy-prądW wielu firmach od dawna pojawia się ten sam problem – wysokie rachunki za energię elektryczną. Jak je zmniejszyć? Co zrobić, aby koszty zużycia energii w przedsiębiorstwie były mniejsze? Okazuje się, że jest kilka sposobów, które pozwolą zaoszczędzić na prądzie. I wbrew pozorom to wcale nie takie trudne. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą albo pracownikiem jakiejś firmy, to koniecznie dowiedz się jak to zrobić.

Przede wszystkim, jako przedsiębiorca, wybierz odpowiednią taryfę. Musisz sprawdzić czy taryfa C11 czy taryfa C12 będzie najbardziej odpowiednia dla Twojej firmy. W przypadku małych oraz średnich przedsiębiorstw usługowo – handlowych oraz biur najlepiej sprawdza się właśnie taryfa C11 albo C12. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? W przypadku taryfy C11 obowiązuje jedna stawka na dobę za energię. W przypadku taryfy C12 prąd jest znacznie tańszy poza godzinami szczytu oraz w nocy. Warto dokonać również dokładnego sprawdzenia jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w danej firmie. Może się bowiem okazać, że zapotrzebowanie to jest o wiele niższe, niż wynosi maksymalny poziom mocy umownej, który jest określony w umowie dystrybucyjnej. Stwierdzenie tego jest bardzo istotne, ponieważ za każdy niewykorzystany 1kW płaci się od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Niby niewiele, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę skalę roku, to może okazać się, że firma straci nawet kilkaset złotych. Zupełnie niepotrzebnie. Na rzeczywiste zapotrzebowanie na prąd w firmie powinny zwrócić przede wszystkim uwagę ci przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokal, a nie dokonali jeszcze zmiany umowy z dostawcą energii. Może się bowiem okazać, że w wynajmowanym lokalu działało wcześniej przedsiębiorstwo, które miało znacznie inne zapotrzebowanie na prąd.

Co jeszcze jest bardzo istotne? Należy uważać na limit mocy umownej. Warto dokładnie przeanalizować faktury z ostatniego roku. W ten sposób uda się wywnioskować ile rzeczywiście wynosi moc pobrana w danym przedsiębiorstwie. Czasem może się zdarzyć, że zużycie prądu w firmie przez znaczną część w roku jest znacznie większe niż wartość zapotrzebowania, która została określona w umowie z dostawcą. Wtedy trzeba płacić bardzo wysokie rachunki, ponieważ każdy 1kW przekroczonej mocy kosztuje jeszcze więcej. Tego każdy z przedsiębiorców powinien unikać jak ognia! Dlatego bezpieczniej i pewniej będzie zwiększyć limit mocy umownej. To przyczyni się do sporych oszczędności, z powodu uniknięcia płacenia niepotrzebnych kar.

Wpływ na wysokość rachunku ma nie tylko wysokość cen energii, ale także okres obowiązywania danej umowy. Zmiany w ofercie to nie zawsze możliwość zmniejszenia kwoty na rachunku. Warto przyjrzeć się zatem ofertom w stylu „gwarancja ceny”. Skorzystanie z takiej opcji oznacza, że zawsze będzie się płaciło stałe opłaty za energię.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz