Jak pisać życzenia noworoczne?

Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe. Po pierwsze dlatego, że wielu ludzi nie ma pomysłu na dobre życzenia. Stosują standardowe, oklepane, nieoryginalne gotowe życzenia i wierszyki na Nowy Rok. Tymczasem wystarczy znajomość kilku prostych zasad i wiedza, gdzie szukać inspiracji.

1. Ustal adresata życzeń. W jakim jest wieku, jakiej płci, ile ma lat. To czynniki wpływające na styl pisanego tekstu.

2. Opcjonalnie możesz umieścić nazwę miejscowości, z której piszesz oraz datę powstania życzeń.

3. Bardzo ważne – nagłówek („Szanowny Panie/Pani”, „Mój drogi/droga”). Wielu ludzi zapomina o dodaniu imienia osoby, do której wysyła sylwestrowego i noworocznego SMSa czy kartkę sylwestrową. Nie ma chyba nic gorszego niż świadomość, że treść wiadomości, którą dostaliśmy, dostali i inni. A to wszystko dzięki opcji „Wyślij do wielu”.

4. Treść. Tu możemy zaszaleć. Wykorzystać gotowce z Internetu (polskiego lub zagranicznego) – stanowi to główną treść specjalnych stron www oraz podstron wielkich portali takich jak na przykład „Wirtualna Polska”, „Hoga”, „Onet”. Życzenia są pisane prozą i przy użyciu rymów częstochowskich. Ale nawet takie prostackie rymowanie jak: „Ile w Chinach Chińczyków,/ Ile w Indiach koralików,/ Ile w Polsce bocianów,/ Ile w Turcji dywanów,/ Ile piasku w Maroku/ Tyle szczęścia w Nowym Roku!” – możemy wykorzystać jako szkielet. Zmieńmy kilka słów/potraktujmy całość jako inspirację do własnej rymowanki, która odnosiłaby się w jakiś sposób do osoby czy życia adresata. Pomocą służyć nam będą słowniki z indeksem „a tergo”. To znaczy takim, który podaje spis wyrazów rymujących się ze sobą. Możemy także skorzystać z darmowych programików podających rymy do wpisanego słowa. Powstają one dla raperów. W tekst życzeń sylwestrowych możemy wpleść anegdotę, mądrą, złotą myśl (istnieje wiele serwisów z tego typu refleksjami). Możemy nawet dołączyć zdjęcie. Chyba najbardziej ekonomicznym sposobem na napisanie serdeczności jest połączenie zastanej formułki z czymś od serca. Wtedy możemy czuć się rozgrzeszeni, oczywiście, jeśli nie wykazujemy talentu literackiego.

5. Podpis. Własnoręczny, jeśli jest to kartka (na przykład ręcznie malowana kartka) albo po prostu wpisany na klawiaturze komputera czy klawiaturce telefonu komórkowego, kiedy jest to noworoczny sms. Rzecz jasna, pisząc do kolegi podamy tylko imię, do wyżej postawionych osób – imię oraz nazwisko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz