Jak prasować i składać męskie koszule?

prasowanie-meskiej-koszuliDość często można spotkać się z tym, że panowie proszę swoje żony lub dziewczyny o wyprasowanie koszuli. Rzeczywiście jest to trochę bardziej skomplikowane niż prasowanie podkoszulka, ale wszystkiego się można nauczyć. Podobnie zresztą jest ze składaniem koszuli, jeśli ktoś woli ten sposób przechowywania ubrań od wieszania. Natomiast wcale nie jest takie oczywiste, że kobiety wykonują te czynności lepiej i jest z pewnością wielu panów, którzy bardzo dobrze radzą sobie sami ze swoimi koszulami.

Najłatwiej jest wyprasować koszulę codzienną, która nie ma żadnego taliowania, podwójnych mankietów, łamanego kołnierzyka czy zakładek. Deska do prasowania powinna być ustawiona stabilnie i blisko kontaktu. Dzięki temu po podłączeniu żelazka sznur pozostanie luźny, co pozwoli na większą swobodę podczas prasowania. Najlepiej aby koszula była jeszcze wilgotna, a jeśli tak nie jest można ją popryskać wodą. Łatwiej będzie wtedy rozprasować zagniecenia. Żelazko również należy napełnić wodą i ustawić na nim opcje parowania. Ważna jest też temperatura. Jej wysokość trzeba sprawdzi na metce koszuli. Innej temperatury prasowania wymaga bawełna, innej len czy poliester. Przed prasowaniem wszystkie guziki powinny być oczywiście rozpięte. Zazwyczaj zaczyna się od najtrudniejszych części, czyli od góry. Najpierw kołnierzyk, następnie ramiona i  rękawy. Kołnierzyk i mankiety należy rozłożyć na desce, a rękawy trzeba dobrze złożyć wzdłuż szwów, aby nie powstały zagniecenia. Można ewentualnie skorzystać ze specjalnej małej deseczki do prasowani rękawów. Na końcu prasujemy dół koszuli. Niektórzy stosują też pewien trik, który związany jest z tym, że koszule męskie noszone są zwykle pod marynarkę. Jeśli na pewno nie będzie się jej ściągać można ewentualnie wyprasować tylko przód koszuli, kołnierzyk i mankiety. Oczywiście koszule na wyjątkowe okazje wymagają nieco więcej wysiłku. Często mają one też specjalny fason, tak jest chociażby w przypadku koszul do smokingu czy fraka.

Kiedy koszula jest już wyprasowana można ją powiesić na wieszaku albo złożyć. Ta druga czynność wymaga pewnej wiedzy i wprawy, ale w sumie to tez okazuje być się dość łatwe. Koszulę kładziemy tyłem i dobrze rozprostowujemy. Zaginamy rękawy, tak żeby były ułożone wzdłuż na tyle koszuli. Następnie ponownie zaginamy rękawy do środka, tym razem z koszulą. Na końcu wystarczy złożyć koszulę wzdłuż na trzy części, tak żeby na górze był kołnierzyk. Każdy kolejny krok powinien być bardzo precyzyjny, chodzi w końcu o to żeby nie pomiąć starannie wyprasowanej koszuli. Po jej rozłożeniu mogą być widoczne ślady powstałe podczas składania, ale ich rozprasowanie to już naprawdę żaden problem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz