Jak samodzielnie uszyć bluzkę?

bluzka-uszyta-samodzielnieZdarza się tak, że kobieta wymarzy sobie jakąś bluzkę, ale w żadnym sklepie nie może znaleźć nic podobnego, albo dostępne propozycje są bardzo drogie. Wtedy można udać się do krawcowej albo ewentualnie spróbować uszyć bluzkę samodzielnie. Będzie to z pewnością najtańszy sposób na jej zdobycie. To czy będzie bardzo pracochłonny zależy od tego, jak ma wyglądać. Jeśli kobieta jeszcze nigdy nie szyła żadnego ubrania powinna zacząć od tego, żeby dowiedzieć się jak w ogóle należy się do tego zabrać, co jest potrzebne oraz jakie są kolejne kroki szycia bluzki.

Żeby uszyć jakąkolwiek bluzkę damską potrzebny jest przede wszystkim wykrój. Trzeba więc go zrobić. Można posłużyć się jednym ze wzorów, które znajdują się w pismach tematycznych albo w Internecie. Inna metoda to odrysowanie go od jakiejś bluzki. W tym celu trzeba ją rozłożyć na szarym papierze i zaznaczyć na nim środek ubrania. Następnie należy wykropkować kontur, ale bez rękawów. Potem pamiętając o odpowiednim marginesie na szwy rysujemy linie wzdłuż wykropkowanego kształtu i wycinamy. Składamy wykrój na pół. Osobno robi się wykrój rękawów. Gotowym wykrojem posługujemy się w ten sposób, że odrysowujemy jego kształt na wybranym materiale za pomocą specjalnego mydła krawieckiego. Następnie wycina się kolejne elementy bluzki i zszywa na maszynie. Naturalnie wykrój można modyfikować na różne sposoby. Dzięki temu można zrobić samodzielnie wyjątkowo oryginalną bluzkę wieczorową, sylwestrową czy dyskotekową. Oczywiście zwykle zaczyna się od ubrań noszonych na co dzień, które traktowane są jako materiał do poćwiczenia.

Bez wątpienia najłatwiej jest uszyć bluzkę bez rękawów albo na ramiączkach. Zwłaszcza jeśli używamy do tego nieco elastycznego materiału, bo wówczas nie trzeba uwzględniać zapięcia. Bluzka na ramiączkach to tuba i dwa paski. Natomiast żeby zrobić bluzkę bez rękawów wystarczy wykrój podstawowy. Jeśli jednak chcemy aby bluzka miała jakiś oryginalny dekolt, a może golf, czy też by była bez pleców trzeba odpowiednio zmodyfikować wykrój. Są też jednak bluzki, które robi się od razu z rękawami. Tak jest w przypadku bluzki nietoperz. Najlepiej korzystać wówczas z gotowego już ubrania, które można odrysować na papierze. Zawsze sporządzając wykrój trzeba też od razu wziąć pod uwagę wymiary osoby na którą bluzka będzie szyta. Natomiast bywa też tak, że po wycięciu wykroju z materiału nie wystarczy go po prostu zaszyć, bo czasem trzeba uwzględnić jakieś marszczenia, baskinkę, bufki czy wszycie zamku. Właśnie dlatego niektórzy wolą dzierganie bluzeczek dzianinowych na szydełku albo jednak po prostu oszczędzają żeby kupić wymarzony ciuch w sklepie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz