Jak samodzielnie zaprojektować ogród?

ogród przydomowyJeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domku jednorodzinnego i nawet niewielkiej przestrzeni wokół niego, możemy pokusić się o założenie ogrodu. Ogród to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także miejsce pracy. By wyglądał naprawdę pięknie i elegancko, trzeba mu poświęcić wiele czasu. Pielęgnowanie ogrodu jest zajęciem bardzo pracochłonnym. Zanim przystąpimy do sadzenia roślin i podlewania trawnika, które to zadanie zresztą może wykonać za nas odpowiednio zamontowany system nawadniający, musimy nasz ogród zaprojektować.

Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe zadanie. Urządzając przydomowy ogród musimy zwrócić uwagę na szereg czynników, które warunkują jego wygląd i późniejsze użytkowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów posiadających wiedzę z zakresu architektury krajobrazu. Możemy także wykorzystać różne programy do projektowania ogrodów. Jednak korzystając z kilku rad i przestrzegając kilku zasad możemy samodzielnie urządzić swój przydomowy ogród.

Zanim przystąpimy do sadzenia roślin ogrodowych, czeka nas wiele prac ziemnych, a nawet budowlanych. Pierwszym krokiem jest inwentaryzacja działki. Najlepiej na papierze milimetrowym wykonujemy jej rzut. Nanosimy granice działki, zaznaczamy budynki, różnice poziomów oraz ewentualne uzbrojenia i już rosnące drzewa. Zaznaczamy te elementy, które chcemy zasłonić, czyli śmietnik, kompost. Zaznaczamy także strony świata, gdyż ma to związek z nasłonecznieniem. Ważnym elementem jest także poziom wód gruntowych oraz rodzaj gleby. Następnie wybieramy styl, w jakim chcemy urządzić nasz ogród. Wybór powinien zależeć od otaczającego krajobrazu, oraz roślinności porastającej okolicę.

Bardzo ważnym czynnikiem są także potrzeby domowników i sposób spędzania wolnego czasu. Od tego zależy jakie elementy małej architektury znajdą się w naszym ogrodzie. Wpływ na wygląd naszego ogrodu ma także ilość czasu, jaki możemy poświęcić na jego pielęgnację. Jeśli nie mamy go zbyt dużo, nie wybierajmy kwiatów, krzewów i drzew, które wymagają częstego przycinania.

Kolejnym krokiem jest podzielenie ogrodu na strefy, najlepiej na strefę: wejściową, gospodarczą i wypoczynkową. Strefa pierwsza jest najbardziej wyeksponowana. Zadbać w niej należy o szybką i bezkolizyjną komunikację. Znajdujący się na niej śmietnik dobrze jest zasłonić murkiem, kępą krzewów lub żywopłotem.

Część gospodarcza może znajdować się blisko domu. Znaleźć się w niej mogą miejsce na drewno, ogródki warzywne, kompostownik.

Część rekreacyjną natomiast najlepiej jest umieścić przy wyjściu np. z tarasu i umieścić w nim to wszystko, co pomoże nam przyjemnie spędzić czas.

Ostatnim etapem jest rozplanowanie roślinności. Dobiera się ją w zależności od warunków glebowych, słonecznych i wietrznych. Planowanie zawsze rozpoczyna się od dużych drzew, następnie przechodzimy do krzewów, a na końcu ustalamy jakie kwiaty posadzić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz