Jak skompletować bagaż podręczny do samolotu?

podręczna torba w samolociePo wydarzeniach z 11 września 2001 roku świat zmienił się nie do poznania. Jedną ze sfer, którą najbardziej dotknęły zamachy terrorystyczne są podróże samolotem. Wprowadzono wiele ograniczeń, dodatkowych, niezwykle skrupulatnych kontroli i środków zapobiegawczych, które utrudniają życie pasażerom, a jednocześnie pozwalają im czuć się bezpiecznie. Największe ograniczenia dotyczą bagażu podręcznego. Jednak każda sztuka bagażu, każda walizka, niezależnie czy jest to walizka na kółkach osoby dorosłej, walizki dziecięce, kufry podróżne, czy też plecaki turystyczne, każda sztuka jest prześwietlana, a w razie wątpliwości, sprawdzana dokładniej, by uniknąć wprowadzenia na pokład samolotów substancji i urządzeń niebezpiecznych.

Nieistotny jest producent walizki, ani materiał z jakiego została wykonana. Równie szczegółowo sprawdzane są walizki znanych producentów, jak i te mniej okazałe, walizki z aluminium, a także te tradycyjne. Kontroli podlega zarówno bagaż główny, jak i bagaż podręczny.

Najwięcej ograniczeń wprowadzono odnośnie tego drugiego rodzaju bagażu. Od 6 listopada 2006 roku obowiązują przepisy, które przewidują następujące, maksymalne wymiary bagażu, który można wnieść na pokład samolotu: 56 cm x 45 cm x 25 cm. Wymiary te obejmują kółka, rączki, boczne kieszenie itp. Dlatego też na bagaż podręczny dobrze jest wybierać mniejsze walizki lub skórzane torby podróżne.

Ograniczenia dotyczą także rodzaju artykułów na podróż. Zabronione jest wnoszenie wszelkiego rodzaju płynów, chyba, że ich pojedyncze opakowania nie będą większe niż 100 mililitrów. Wszystkie tego rodzaju produkty muszą być zapakowane do jednej przezroczystej torby plastikowej posiadającej system wielokrotnego zamknięcia, której pojemność nie przekracza 1 litra.

Pod pojęciem płynu kryją się nie tylko napoje, ale także wszelkiego rodzaju żele, pasty, emulsje, płynne lub stałe mieszanki, a także zawartość pojemników pod ciśnieniem. Są to więc, np. pasty do zębów, żele do włosów, zupy, perfumy, syropy, pianki do golenia, a także płynne błyszczyki do ust, tusze do rzęs, jogurty, kefiry i inne napoje mleczne, płynne kremy czekoladowe, tzw. „lejące” się sery oraz dezodoranty w kulce.

Istnieją jednak wyjątki. Na pokład można wnieść produkty, które są pasażerowi niezbędne w czasie podróży z przyczyn medycznych lub ze względu na specjalne wymogi diety. Dotyczy to także jedzenia dla niemowląt i małych dzieci.

Na pokład można wnieść także produkty, które zakupiono w sklepie znajdującym się za pierwszym punktem kontroli kart pokładowych, które zostały zapakowane przez sprzedawcę w całkowicie zamkniętą torbę, która nie nosi śladów ponownego otwarcie. Musi ona także zawierać dowód, że została zakupiona w dniu wylotu.

Natomiast wszelkiego rodzaju komputery przenośne, a także inny sprzęt elektroniczny i elektryczny o większych gabarytach powinny zostać wyjęte przez pasażerów z ich bagażu kabinowego, zdjęte i poddane kontroli bezpieczeństwa jako osobna sztuka bagażu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz