Jak szybko nauczyć dziecko czytać?

uczenie-dziecka-literŻeby nauczyć dziecko czytać trzeba przede wszystkim odpowiednio je do tego zachęcić. Chodzi o to, aby taka nauka kojarzyła mu się raczej z zabawą. Rzeczywiście zanim dziecko będzie samodzielnie radziło sobie z tekstami w książeczka potrzebne są rozmaite ćwiczenia. Mogą być one poprowadzone w taki sposób, że maluch naprawdę je polubi. Wówczas nauka czytania będzie postępowała samoistnie, bez zbyt dużego wysiłku i stresu, a to przecież bardzo ważne dla wszystkich rodziców i dzieci.

Nauka literek i cyferek może przybierać różne formy. Ważne jest to, aby rodzice nie zostawiali wszystkiego w rękach przedszkola i szkoły. Warto też włożyć nieco wysiłku w to, aby dziecko uczyło się czytać w domu. Zresztą istnieją teorie zgodnie z którymi naukę czytania można rozpocząć właściwie zaraz po urodzeniu dziecka. Chodzi tutaj o metodę Glenna Domana. Jej pierwszy etap polega na pokazywaniu dziecku kartonów z wyrazami. Dziecko zapamiętuje je na takiej zasadzie, jak obrazy. Potem przychodzą kolejne etapy – czytania wyrażeń dwuwyrazowych, prostych i bardziej skomplikowanych zdań oraz tekstów. Wiele osób bardzo chwali także sylabową metodę nauki czytania. Została ona opracowana przez logopedkę prof. Jagodę Cieszyńską. Rzeczywiście daje szybkie efekty, bo wykorzystuje naturalną skłonność człowieka do mówienia sylabami. Metoda ta również składa się z kilku etapów, do których przechodzi się dopiero, kiedy dziecko jest gotowe. Na każdym z nich wykonuje się ćwiczenia, dzięki którym dziecko uczy się rozpoznawać i czytać: samogłoski i sylaby otwarte, wyrazy, sylaby zamknięte, nowe sylaby otwarte i zamknięte, a w końcu zdania i teksty. Można zacząć ją stosować, kiedy dziecko ma około12 miesięcy.

Natomiast zgodnie z tradycyjną metodą dziecko zaczyna naukę czytania od poznawania literek. Bardzo ważne jest to, aby czytanie, książeczki, alfabet kojarzyły się dziecku miło i wesoło. Oczywiście istotny jest też dobry przykład, czyli widok czytających rodziców. Warto kupować dziecku zabawki i gry edukacyjne związane z poznawaniem literek. Poza tym obecnie chyba każde dziecko interesuje się komputerem i Internetem. Można poszukać tam ciekawych ćwiczeń, które przyspiesza naukę literek oraz czytania. Taka forma powinna spodobać się naszym pociechom. Oprócz tego nie można oczywiście zapominać o czytaniu książeczek. Podczas wspólnej lektury można pokazywać dziecku duże litery czy poszczególne wyrazy określające to, co jest na rysunku. Bardzo pomocne są również kolorowani z alfabetem, zwłaszcza obrazkowym. Literki i słowa mogą towarzyszyć dziecku na każdym kroku, chociażby w formie magnesów na lodówkę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz