Jak udekorować grób na Wszystkich Świętych?

kompozycje-kwiatowe-na-grobyDzień Wszystkich Świętych jest wyjątkowym dniem w roku. Wtedy to tysiące ludzi udaje się w, czasem kilkusetkilometrową podróż, by odwiedzić grób bliskich, zapalić znicz, pomodlić się, powspominać osobę, która w nim spoczywa, ale także spotkać się z rodziną. By należycie przygotować się do tego Święta, konieczne jest zadbanie o grób bliskich osób. I choć o miejsce pochówku kogoś bliskiego powinniśmy dbać przez cały rok, to właśnie pod koniec października szczególną wagę i dużo uwagi poświęcamy właśnie odpowiedniemu przygotowaniu grobowca.

Tymczasem mycie i polerowanie grobowca, plewienie, zamiatanie, to nie jedyne czynności, jakie musimy wykonać przed pierwszym listopada. Niezbędne jest także odpowiednie udekorowanie grobu. Jak udekorować grób na Wszystkich Świętych? Ponieważ właśnie w Dzień Wszystkich Świętych, a także w przypadające po nim Zaduszki, ludzie najczęściej odwiedzają groby swoich bliskich i dalszych zmarłych, konieczne jest odpowiednie jego wystrojenie. Jest to związane z tradycjami Wszystkich Świętych i praktykowane nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Choć wspomnienie wszystkich świętych posiada różne obyczaje na świecie, to jednak dbałość o groby jest cechą wspólna.

W naszej kulturze nie przynosi się co prawda jedzenia i wina na cmentarz, jednak kwiaty są jak najbardziej wskazane. Są one bowiem, obok zniczy, symbolem życia i miłości.

Jeszcze kilka lat wstecz, listopadowy cmentarny krajobraz charakteryzował się chryzantemami, jesiennymi różami, goździkami i gerberami. Obecnie nie ma takiego problemu, gdyż większość kwiatów dostępna jest niemal przez cały rok. Warto jednak wybierać gatunki, które odporne są działanie niskich temperatur i opadów. Coraz częściej sięga się także po kwiaty sztuczne.

Wybierając bukiety na grób najlepiej jest sięgnąć po kwiaty, które za życia lubiła osoba spoczywająca w grobie lub takie, które nam się podobają. Tuż przed Wszystkimi Świętymi kwiaciarnie zapełniają się bukietami, wiązankami, stroikami, kompozycjami florystycznymi na cmentarz różnej wielkości, w różnych kolorach i odcieniach. Kupując kilka bukietów lub wiązanek na grób najlepiej jest wybrać te w jednym kolorze, by nie powstała zbyt pstrokata mieszanka. Można także samodzielnie wykonać stroik na grób lub niski wieniec, wykorzystując. Często takie kompozycje wykonuje się także przed Wszystkimi Świętymi do szkoły na gazetkę.

Na dekorację grobu składają się także znicze, które powinny razem z kwiatami tworzyć jedną całość. Oczywiście wielkość wszystkich elementów musi być dopasowana także do wielkości grobu, gdyż kategorycznie nie może przysłaniać tablic z imionami zmarłych. Kolorystyka zniczy powinna być także dopasowana do całości. Najbardziej uniwersalne i eleganckie są te wykonane z przezroczystego szkła.

Na groby dziecięce, zazwyczaj przystrajane białymi kwiatami, wybiera się natomiast znicze z aniołkami, a także takie opatrzone cytatami lub fragmentami wierszy o śmierci i stracie lub też z modlitwą do świętych i Boga z prośbą o miłosierdzie.

Wybierając dekoracje na grób najważniejsze jest to, by była ona dobrze i solidnie wykonana. Przystrojenie grobu można także powierzyć fachowcom.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz