Jak udekorować stół na Wigilię?

Boże Narodzenie to czas szczególny – rodzina się wtedy jednoczy, a dawne urazy przestają mieć jakiekolwiek znaczenie. Najważniejsza jest jednak kolacja wigilijna, którą spędza się zawsze w gronie najbliższych. Żeby podkreślić niezwykłą atmosferę tej chwili, warto specjalnie na tę okazję udekorować stół.

Dekoracja wigilijnego stołu to nie tylko odświętny obrus i świece. Na stole powinien znajdować się jeszcze bożonarodzeniowy stroik, który podkreśli charakter obchodzonych świąt.

Kształt takiego stroika jest całkowicie uzależniony od kształtu stołu. Jeśli stół jest okrągły, można na środku postawić kompozycję w naczyniu lub świąteczny wieniec. Jeśli z kolei stół ma kształt prostokąta, stroik powinien być raczej podłużny – można go również ustawić na środku stołu lub też na jego „czele” (tutaj wszystko zależy od miejsc, jakie zajmą goście.

Stroiki znajdujące się na środku wigilijnego stołu nie powinny być zbyt wysokie, ponieważ mogłyby przeszkadzać podczas rozmowy – rozmówcy siedzący naprzeciwko siebie, mogliby mieć problem ze złapaniem kontaktu wzrokowego, co znacznie utrudnia porozumienie. Stroiki powinny być więc raczej płaskie, ale okazałe. Ich forma może być całkowicie dowolna – tutaj decyzję powinna podjąć pani domu, która to będzie przygotowywać wigilijne potrawy i będzie wiedziała, ile miejsca może przeznaczyć na ozdobę.

Jeśli świąteczny stroik miałby mieć formę okrągłej kompozycji w wazonie, warto pomyśleć o wykorzystaniu do niej poisencji (powszechnie nazywanej gwiazdą betlejemską), która nie tylko pięknie się prezentuje, ale także jest jednym z najważniejszych symboli bożonarodzeniowych.

Ważna jest też kolorystyka dekoracji – Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam przede w wszystkim z czerwienią, zielenią i bielą. W takich właśnie kolorach powinna być przygotowana świąteczna dekoracja stołu wigilijnego. Każdy element powinien tu do siebie pasować: obrus, serwetki, jak również stroik.

Kolacja wigilijna to czas szczególny, który warto podkreślić nie tylko smacznymi potrawami, ale także wyjątkowymi dekoracjami stołu na Boże Narodzenie i całego pomieszczenia. Buduje to bowiem magiczną atmosferę, o jaką w dzisiejszych czasach niezwykle trudno. Dobrze dobrany stroik zdobiący stół wigilijny, to już połowa sukcesu!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz