Jak uniknąć wezwania do zapłaty?

czy-mozna-uniknac-wezwania-do-zaplatyWezwanie do zapłaty stosowane jest w sytuacji, kiedy jakaś osoba lub firma nie zapłaci w określonym czasie faktury, odszkodowania, wynagrodzenia, kredytu czy jakiejkolwiek innej należności. Wierzyciel powinien podać w takim wezwaniu dane swoje oraz dłużnika, kwotę należności, ewentualne odsetki, termin i formę zapłaty oraz w razie czego numer konta bankowego. Należy wysłać je listem poleconym lub za potwierdzeniem odbioru i przechowywać dowód wysłania albo odbioru listu. Bywa tak, że wierzyciel wysyła kilka pism wzywających do zapłaty, a w końcu formułuje pismo przedsądowe.

Ostateczne wezwanie do zapłaty, zwane też przedsądowym czy przedprocesowym zawiera informację o tym, że jeśli dłużnik nie spłaci należności w podanym terminie wierzyciel złoży sprawę do sądu. Tak naprawdę już pierwsze wezwanie do zapłaty może być jednocześnie ostatecznym. Dlatego aby uniknąć stresów związanych z wizją otrzymania nakazu sądowego, czy też nie koniecznie miłego kontaktu z komornikiem najlepiej jest po prostu regulować wszystkie należności w wyznaczonym terminie. Zwykle jeśli w grę wchodzi jakakolwiek forma spłaty spisywana jest odpowiednia umowa, w której obie strony zobowiązują się do pewnych rzeczy, między innymi do wpłacania wyznaczonej należności w określonym terminie. Trzeba więc już podczas spisywania umowy przemyśleć dobrze jej warunki oraz własne możliwości regulowania należności. Jeśli natomiast zdarzy się już tak, że otrzymamy ponaglenie do zapłaty najlepiej jest od razu uregulować dług lub ewentualnie wystosować odpowiedź, w której uzasadni się zwłokę z zapłatą należności.

Tak naprawdę odwołanie od wezwania do zapłaty można złożyć nawet w razie otrzymania już sądowego nakazu uregulowania należności. Natomiast musi być ono oczywiście dobrze i rzeczowo uzasadnione. Z drugiej strony warto wiedzieć o tym, że w przypadku braku wysłania ostatecznego wezwania do zapłaty wierzyciel nie powinien wnosić pozwu do sądu. Kolejna rzecz, która może być istotna dla dłużnika to fakt, że nakaz zapłaty ulega przedawnieniu po 10 latach, chyba że wierzyciel będzie składał w międzyczasie wnioski egzekucyjne do komornika. Oczywiście najlepiej jest więc uniknąć tych wszystkich nieprzyjemności i pamiętać o tym, że faktura zawierająca termin i sposób zapłaty za nią jest już wezwaniem do zapłaty. W związku z tym po jej otrzymaniu mamy obowiązek wpłacić podaną sumę pieniędzy w określonym w niej czasie. To jedyny skuteczny sposób uniknięcia ponaglania do zapłaty oraz otrzymania wezwania przedsądowego, a następnie sądowego nakazu zapłaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz