postheadericon Jak urządzić jadalnię w stylu minimalistycznym?

Ograniczanie nadmiaru jest trendem, który wkroczył niemal do wszystkich dziedzin życia. Trend minimalistyczny wyznacza ścieżki rozwoju współczesnej mody, designu, architektury. Od jakiegoś czasu gości także w naszych mieszkaniach, dzięki czemu stają się one bardziej przestronne i uporządkowane. Proste, klasyczne formy to doskonały pomysł na aranżację jadalni, szczególnie gdy dysponujemy małym pomieszczeniem.

Jak zatem urządzić jadalnie w minimalistycznym stylu? W klasycznej koncepcji minimalizmu stosowane barwy powinny być czyste, a na większych powierzchniach jasne, aby uzyskać efekt przestrzenności, dlatego ściany najlepiej pomalować na kolor biały, kremowy lub zbliżony do tych barw. Interesującym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie kolorów inspirowanych naturą. Ich kompozycja, wnosząc odrobinę przytulności, ociepli wnętrze, ale zarazem nie zaburzy jego charakteru.

Podstawową zasadą stylu minimalistycznego jest powściągliwość, a więc prostota, oszczędność zdobień, eliminowanie zbędnych dekoracji i innych przedmiotów. Mebli natomiast w takim wnętrzu jest również bardzo niewiele, dlatego do jadalni w takim stylu wystarczą tylko stół, krzesła i ewentualnie jakiś regał czy komoda, jednak muszą być one najwyższej jakości, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i wykonanie.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór mebli w jasnym kolorze, które optycznie powiększą przestrzeń jadalni. Najczęściej stosowane są precyzyjnie wykonane meble drewniane, jednak do minimalistycznych wnętrz w stylu nowoczesnym świetnie sprawdzają się również meble z metalu i szkła. Meble powinny być pozbawione jakichkolwiek zdobień.

Dekoracje również powinny być proste i występować w niewielkich ilościach, dlatego w pomieszczeniach w stylu minimalistycznym dobrze sprawdzają się np. proste, geometryczne wazony oraz misy, lecz można także zupełnie zrezygnować z jakichkolwiek ozdób.

Styl minimalistyczny w mieszkaniach wielu osobom wydać się może chłodnym i nieciekawym, jednak takie wnętrze może prezentować się bardzo elegancko i stylowo. Taki wystrój jest idealnym rozwiązaniem do aranżacji jadalni, ponieważ nie będzie nas rozpraszał, a tym samym pozwoli nam w pełni cieszyć się posiłkiem.

Jaka jest Twoja opinia?