Jak usunąć kości z kurczaka krok po kroku?

luzowanie-kurczakaNie wszystkie oryginalne i ciekawe w smaku oraz swej postaci dania z kurczaka wymagają wyjątkowych zdolności kulinarnych. Teoretycznie można je podzielić na dania łatwe, średnio trudne i trudne. Przykładem tych pierwszych mogą być samodzielnie przygotowane nuggetsy z kurczaka a’la KFC czy oryginalnie przyrządzone roladki drobiowe ze szpinakiem, serem, pieczarkami. Jako średnio trudną do wykonania potrawę można określić danie, jakim jest filet w panierce serowej lub cieście francuskim. W kategorii trudnych znajduje się z kolei kurczak faszerowany mięsem mielonym, wątróbką i grzybami. Tutaj potrzebna będzie nam umiejętność jaką jest tak zwane luzowanie kurczaka.

Czynność ta polega na dokładnym usunięciu kości z całego surowego kurczaka, a następnie wypełnieniu go farszem w taki sposób, by zachował on swój pierwotny kształt. Początkującym kucharzom – amatorom pozbawianie kurczaka kostek może wydać się nieco skomplikowane. Jednakże po pierwszej czy drugiej próbie, zadanie to okazuje się już dużo prostsze.

Pierwsza czynność to dokładne umycie i osuszenie kurczaka oraz ułożenie go grzbietem do góry. Następny krok to nacięcie całej skóry wzdłuż kręgosłupa. Aby było nam łatwiej, jedną ręką trzymamy skórę, zaś drugą za pomocą ostrego, długiego noża odcinamy skórę od kręgosłupa. Musimy wykazać się przy tym dużą cierpliwością i delikatnością, by jej nie przeciąć. Dochodzimy do ud i skrzydełek, które wyłamujemy w stawach i usuwamy ostrym nożem lub nożyczkami do cięcia mięsa.

Kolejna czynność to oberwanie skóry z szyjki. Robimy to tak, jakbyśmy chcieli ściągnąć gumową rękawiczkę z palca. Czynność tą również wykonujemy dość delikatnie. Teraz nacieramy całe mięso dowolną marynatą oraz nadziewamy wybranym i wcześniej przygotowanym farszem (np. farszem z wątróbki), a następnie zszywamy mięso bawełnianą nicią lub wykałaczkami. Pamiętajmy, by brzegi skóry znajdowały się jak najdalej szycia. Zbyt mała powierzchnia spowoduje, że misterna „kurczakowa konstrukcja” się rozleci.

Na koniec kładziemy kurczaka szwem do dołu i zawiązujemy kończyny. Poprawiamy jeszcze jego kształt i pieczemy średnio przez godzinę lub więcej – w zależności od wagi naszego kurczaka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz