Jak uszyć pościel?

szycie pościeli

W sklepach znajdziemy najróżniejsze rodzaje pościeli – pościel bawełnianą, popularną pościel z kory, elegancką pościel satynową, atłasową lub naturalną pościel wełnianą o właściwościach zdrowotnych. Dla jednych pościel będzie jedynie praktycznym elementem osłaniającym kołdrę i poduszki – ci wybiorą stonowane, jasne kolory pościeli bez ekstrawaganckich wzorów. Inni natomiast postrzegają pościel jako doskonały element dekoracyjny sypialni i innych pokojów, wówczas ważne jest dostosowanie kolorystyki i wzornictwa na pościeli do wystroju sypialni. Jeśli potrafimy i lubimy szyć, z powodzeniem możemy samodzielnie uszyć ładną pościel. Nie jest to trudne, a satysfakcja gwarantowana.

Przed uszyciem pościeli musimy wybrać materiał, z którego chcemy uszyć ładną pościel. Do uniwersalnych i bardzo popularnych tkanin pościelowych należy z pewnością bawełna.

Świetnie nada się ona zarówno na pościel dla niemowlęcia, dla nastolatka, jak i na pościel do sypialni. Zaczynamy od odmierzenia odpowiedniej ilości materiału. Pamiętajmy, iż poszewka zarówno na kołdrę, jak i na poduszkę musi być nieco większa od samej kołdry lub poduszki. Składamy materiał wierzchnią warstwą do środka i spinamy na brzegach kilkoma szpilkami, by podczas szycia tkanina nie przesuwała się. Najpierw wszywamy zamek błyskawiczny na jednym z krótszych boków pościeli (dotyczy to zarówno poszewki na kołdrę, jak i na poduszkę). Gdy materiał mamy odwrócony na drugą stronę, wykonujemy fastrygę na linii szwu w odległości3 cmod brzegu materiału do miejsca, w którym będzie zaczynał się zamek. (Po wszyciu zamka usuniemy fastrygę). Następnie rozprasowujemy szew. Przykładamy zamek prawą stroną do zaprasowanego szwu i przypinamy go szpilkami. Przyszywamy suwak z prawej strony materiału, najlepiej używając w maszynie specjalnej stopki do wszywania suwaków. Gdy wykonamy ścieg poza jego dolny koniec, obracamy materiał o 90 stopni przy cały czas opuszczonej igle i szyjemy prostopadle do wcześniejszego ściegu, a następnie obracamy znów o 90 stopni i szyjemy równolegle do pierwszego ściegu. Usuwamy fastrygę.

Pozostałe boki pościeli zszywamy w odległości1,5 cm od brzegu. Jeśli chcemy, by materiał na brzegach nie strzępił się obszywamy go ściegiem zygzakowym lub overlockiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz