Jak uszyć sukienkę bombkę?

sukienki bombki

Sukienki bombki zawojowały garderoby kobiet i dziewcząt i zdaje się, iż w najbliższych sezonach wciąż sukienka o fasonie bombki będzie modna i chętnie noszona przez wszystkie panie. W sklepach znajdziemy bogaty wybór eleganckich, wieczorowych sukienek bombek i sukienek bombek w stylu casualowym. Jeśli jednak potrafimy i lubimy szyć, a chcemy mieć niepowtarzalną, wyjątkową sukienkę bombkę, możemy uszyć samodzielnie taką sukienkę. Jak zatem uszyć sukienkę  bombkę?

Nie ma jednej metody na uszycie sukienki o tym fasonie. Najpierw musimy wybrać odpowiedni materiał – powinien on być odpowiednio sztywny, by móc uformować z niego zaokrąglony kształt bombki. Ze sztywnej tafty uda nam się z pewnością uformować ładną sukienkę bombkę. Z materiału możemy wykroić osobno górną część sukienki – bluzeczkę na ramiączkach z ładnym dekoltem lub prosto zakończoną – oraz osobno spódnicę, które później połączymy. Na spódnicę wykrawamy z materiału trapez równoramienny, przy czym dłuższa podstawa trapezu będzie stanowiła górną krawędź spódnicy, a krótsza podstawa będzie na dole sukienki.

By uzyskać pożądany fason sukienki, musimy materiał na spódnicę ściągnąć mocniej u góry, a mniej na dole. Możemy to zrobić przy pomocy gumki. Zszywamy przód i tył (dwa wycięte w trapezy kawałki materiału) spódnicy po bokach i wywracamy tak zrobioną spódnicę na lewą stronę. Zaginamy na dole i na górze spódnicy materiał na szerokość około 1 cm do środka i chwytamy taką zakładkę szpilkami. Następnie przeszywamy te zakładki na maszynie, zostawiając miejsce, w którym będzie biegła gumka. Na końcu cienkiej gumki (ale znów nie za cienkiej, by nie pękła w czasie noszenia sukienki bombki) przyczepiamy agrafkę i przekładamy gumkę przez cały obwód spódnicy – robimy tak na górze i na dole spódniczki. U góry gumkę ściągamy mocniej, formując jednocześnie z materiału kształt bombki. Zawiązujemy gumkę i odpinamy agrafkę.

Gdy mamy już gotową dolną część sukienki, bierzemy się za zszycie górnej części. W zależności od indywidualnego gustu wycinamy z materiału bluzeczkę z ramiączkami lub bez, z dekoltem lub prosto zakończoną u góry. Zszywamy przednią i tylną stronę bluzki po bokach, a z tyłu później wszyjemy zamek błyskawiczny, jeśli sukienka bombka będzie zasłaniać plecy. Następnie odwracamy bluzeczkę na lewą stronę i łączymy ją ze spódnicą bombką. W miejscu zszycia dwóch części sukienki bombki naszywamy ozdobny szeroki pasek i ładna sukienka bombka gotowa!

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]