Jak uszyć zasłony z przelotkami?

Zasłony to standardowe ozdoby okien stosowane w prawie każdym mieszkaniu, sprawiające, że wnętrze staje się przytulne i eleganckie, ale także chroniące przed wścibskim okiem sąsiadów oraz słońcem i hałasem z ulicy. Mogą być one zarówno długie jak i krótkie, szyte z różnych tkanin, od grubych i ciężkich jak np. welur albo aksamit, po lekkie i zwiewne jak tiul lub organzyna. Mogą być gładkie albo wzorzyste, w paski, kropki, kwiaty, jak i ciekawie marszczone. Sposobów wieszania zasłon jest również wiele – możemy przypinać je do karnisza żabkami, ale także zastosować zasłony z szelkami lub tzw. tunelem. Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się również zasłony z przelotkami.

Przelotki to metalowe kółeczka, a raczej krążki, które mocuje się w dziurkach wykonanych w górnej części zasłony. Przelotki wykonane są z tworzywa sztucznego albo metalu w różnych kolorach i można bez problemu kupić je w większości pasmanterii. Każda przelotka składa się z dwóch połówek pasujących do siebie tak, że dają się one wzajemnie zatrzasnąć.

Najczęściej średnica wewnętrzna przelotki to 35 milimetrów, a średnica zewnętrzna 55 milimetrów. Zasłonę, którą chcemy zawiesić na przelotkach możemy uszyć z różnego rodzaju tkanin, szczególnie jednak nadają się do tego ciężkie i grube materiały, które nie marszczą się, ale układają w fale.

Najpierw należy zmierzyć, ile tkaniny potrzebujemy na naszą ładną zasłonę i gdy już wybierzemy i zakupimy materiał, zaobrębić krawędzie. Możemy dodatkowo obszyć je ozdobną lamówką, to już zależy od naszej fantazji i umiejętności. Należy także obliczyć na podstawie szerokości zasłon, ilu przelotek potrzebujemy – zazwyczaj umieszczamy je mniej więcej co dziesięć lub kilkanaście centymetrów. W miejscu gdzie chcemy założyć przelotkę wykonujemy okrągły otwór o średnicy około 40 milimetrów.

Aby ułatwić wycinanie otworów pod przelotki można użyć do tego celu specjalnego wycinaka do otworów – dzięki temu urządzeniu wycięte dziurki są zawsze równe, materiał nie strzępi się, a proces montażu jest znacznie szybszy. Kiedy otwory są już gotowe, zaciskamy na każdym ręcznie dwie części przelotki. Piękne zasłony pokojowe gotowe!

Oczywiście zasłony na przelotkach nie nadają się do każdego rodzaju karnisza, np. do standardowego z „żabkami”. Są one przystosowane do karniszy ze ściąganym drążkiem, na który nakłada się przelotki. Są one ładniejsze od „żabek”, ale firmy zajmująca się szyciem zasłon i firan często liczą sobie za montaż jednaj przelotki nawet 8 złotych, dlatego nie warto przepłacać i takie zasłony lepiej wykonać samodzielnie, gdyż jak widać wcale nie jest to skomplikowane.

[Głosów:6    Średnia:1.5/5]

Dodaj komentarz