Jak wybrać firanki i dopasować je do okna?

Długie eleganckie firanyWybór firanek wbrew pozorom to rzecz niełatwa. Oczywiście, możemy wziąć pierwsze firanki, jakie się nam spodobają, lecz nie znaczy to, że wybierzemy dobrze. Na co zwracać uwagę podczas wybierania firanek?

Po pierwsze: firanki muszą harmonizować z aranżacją i charakterem wnętrza, w którym będą wisieć. Do salonu wybierzemy delikatne i eleganckie firany, do kuchni – krótkie i praktyczne, do pokoju nastolatka – oryginalne i interesujące. Po drugie: warto zwrócić uwagę na stopień nasłonecznienia pomieszczenia, do którego kupujemy firanki. Przy ich pomocy możemy w jakimś stopniu regulować dopływ światła słonecznego.

Jeśli pokój znajduje się w północnej lub północno-zachodniej części domu i w ciągu dnia dociera do niego mało światła, warto kupić cienkie i lekkie firanki z niewielką ilością haftowanych elementów tak, by światło z łatwością wpadało do pomieszczenia. Jeśli wolimy kolorowe firanki, wybierzmy te z elementami żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi, które wizualnie rozświetlą pokój.

Natomiast do salonu lub sypialni położonych w południowej lub wschodniej części domu, gdzie w ciągu słonecznych dni jest dużo światła, a w upalne letnie dni bywa w tych pomieszczeniach nawet zbyt gorąco, warto wybrać firanki cięższe, grubsze, o gęstym hafcie, które zatrzymają nieco światła. Również w takich pomieszczeniach warto wybrać firanki i zasłony w ciemniejszych, chłodniejszych kolorach.

Jeśli wybieramy firanki z kolorowym haftem, koniecznie przyjrzyjmy się najpierw pomieszczeniu, do którego kupujemy firanki – jego dominującej kolorystyce, stylowi. Dopiero wtedy, do wystroju wnętrza pokoju dobieramy kolor firanek. Bardzo ważne jest również dopasowanie firanek do całej aranżacji wnętrza w wypadku firan nowoczesnych – firanek typu makaron czy firan panelowych. W tym wypadku wnętrze salonu czy sypialni powinno być jak najbardziej minimalistyczne, gdyż tylko dzięki temu firany makarony czy firany panele będą znakomicie pełnić swą funkcję dekoracyjną.

Ważne jest również zmierzenie długości i szerokości okna, by kupiona firanka nie była ani za krótka ani za długa. Długość firanki mierzymy oczywiście od karnisza do podłogi lub do parapetu – w zależności od tego czy chcemy długą firankę czy krótką. Z mierzeniem szerokości firanki jest trudniej. Mierzymy oczywiście długość karnisza i wedle niego kupujemy firankę. Pamiętać trzeba jednak, że rzadko firankę wieszamy jako gładką tkaninę. Najczęściej chcemy uzyskać efekt fałd, marszczeń i drapowań. Wtedy musimy kupić oczywiście większą ilość firanki.

Jeśli chcemy niewielką ilość takich marszczeń, wystarczy do długości karnisza dodać około 30 centymetrów firanki. Jeśli natomiast chcemy uzyskać dużo drapować, kupujemy większą ilość firanki, nawet dwa lub trzy razy więcej niż długość karnisza. Jeśli wśród gotowych firan nie możemy znaleźć odpowiadającej nam firanki, możemy kupić firankę metrażową – wtedy sami decydujemy jaką długość i szerokość ma mieć nasza firanka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

One Comment

  1. Jaga 11 października 2012 07:57 Odpowiedz

    Nawet najlepiej dobrana firanka nie będzie wyglądała dobrze, gdy karnisz do którego ją przypniemy nie będzie zniszczony lub nie będzie do niej pasował. Rodzajów karniszy jest tyle że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego.

Dodaj komentarz