Jak wyczyścić przypalone żelazko?

sposob-na-przyplaone-zelazkoPrzypalone żelazko to problem bardzo męczący. Nie oznacza to bowiem zniszczenia tylko tej konkretnej rzeczy, podczas prasowania której zdarzył nam się wypadek. Przypalone żelazko nie nadaje się do ponownego użycia. Będzie brudziło bowiem każdą kolejną rzecz do której zostanie przyłożone.

Problem ten istnieje od wieków. Obecnie większość żelazek jest dosyć odporna na tego rodzaju wypadki. Mają bowiem regulację temperatury, która pozwala na dostosowanie ciepła do prasowanej tkaniny. Mimo to wielu osobom nadal zdarza się dobrać złą temperaturą – zazwyczaj z powodu pośpiechu i chęci szybszego wyprasowania danej rzeczy.

Przypalone żelazko nie jest jednak rzeczą, którą od razu należy spisywać na straty. Istnieją bowiem sposoby na to by pozbyć się przykrego brudu.

Świetnym sposobem na spaleniznę jest zwykła kuchenna sól i codzienna gazeta. Połączone potrafią wyczyścić każde żelazko. Niektórzy jednak obawiają się stosowania tego rodzaju metod na powierzchni teflonowej, by przypadkiem jej nie porysować. W takim przypadku można z powodzeniem użyć szmatki nasączonej octem.

Innym skutecznym sposobem są różnego rodzaju środki chemiczne, dostępne w drogeriach i sklepach chemicznych. Ich działanie szerzej opisywane jest na etykietach produktów. Zawsze należy jednak pamiętać, by nie stosować ostrych gąbek, które mogą porysować stopę naszego żelazka.

Często zdarza się także, że poza ciepłem na nasze żelazko, źle działa także parująca woda. Objawia się to zbierającym się na stopie żelazka (w kanalikach wodnych) lub w zbiorniczku na wodę kamieniu osadowym. Pozbywanie się kamienia wydaje się być rzeczą niemal niemożliwą. Jednak są pewne sposoby, dzięki którym kamień znika w mig. Z pomocą ponownie przychodzi ocet.

Do czyszczenia żelazka należy przygotować roztwór octu z wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowany płyn należy umieścić we wszystkich miejscach, w których zebrał się kamień osadowy. Następnie należy rozgrzać żelazko i uruchomić funkcję parowania. Proces ten dobrze powtarzać kilka razy. Po pozbyciu się osadu, czyszczenie należy powtórzyć, tym razem używając jednak już samej wody. Należy przyłożyć się do wymywania octu, może on bowiem być bardzo nieprzyjazny dla naszych ubrań.

Dobrą metodą są także środki odkamieniające. Przed ich użyciem należy się jednak upewnić czy nadają się do powierzchni, w którą wyposażono stopę naszego żelazka. Dobrze także dowiedzieć się jakie działanie mogą mieć tego typu środki na nasze ubrania. Na nic nam bowiem żelazko bez osadu, jeśli substancja znajdująca się na nim rozpuści nasze ubranie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz