Macierzanka zwyczajna jest jednym z pospolitszych w całej Europie ziół, które znalazły bardzo szerokie zastosowanie w nowoczesnej medycynie i kosmetyce. Jednakże w Polsce istnieje co najmniej kilka rożnych odmian tej rośliny zielnej, będącej nierzadko również ozdobą przydomowych ogródków i skalniaków.
Macierzanka jest również cenioną przyprawą kulinarną, której niewątpliwą zaletą jest również przeciwdziałanie niestrawności oraz niwelowanie dolegliwości trawiennych, szczególnie po spożyciu potraw ciężkostrawnych, tłustych, smażonych i pieczonych.
Ozdobnych odmian macierzanki zarówno w domowych zielnikach jak i ogrodach czy na dzikich łąkach i skarpach odnaleźć można bardzo wiele. Większość z nich różni się rozmiarem i kształtem liści, kolorem kwiatów oraz wysokością i systemem korzeniowym. Niemal wszystkie gatunki macierzanki rosną najczęściej na bardzo nasłonecznionym, suchym i nierzadko piaszczystym podłożu.
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych gatunków macierzanki zwyczajnej jest roślina mylona często z tymiankiem. Roślina ta wyrasta maksymalnie do 40 centymetrów, tworząc płożący dywan. Ma niewielkie, owalne listki, wydzielające silny aromat. W okresie letnim, to jest od maja do października macierzanka zwyczajna pokrywa się malutkimi, czerwonawo-różowymi kwiatami.
Jednakże ze względu na znaczną odporność i wytrzymałość, macierzanka znalazła również zastosowanie w grodach i przydomowych skalniakach. Dekoracyjne gatunki o mieniących się srebrzyście lub złociście liściach to przede wszystkim macierzanka cytrynowa o lekkim i świeżym cytrusowym aromacie oraz macierzanka piaskowa, której kwiaty mogą zależnie od odmiany przybrać zabarwienie białe, żółte lub ciemno bordowe i fioletowe.
Uprawiane powszechnie ozdobne gatunki roślin zielnych zazwyczaj rosną na skalniakach, klombach i skarpach nieco niższe. Są to jednakże rośliny miododajne, zatem w porze kwitnienia przyciągają do ogrodu pszczoły i motyle. Z kolei macierzanka rosnąca w niewielkich kępach świetnie sprawdzi się nie tylko na taras czy balkon, ale również do doniczki, jako ozdoba domowego zielnika.