Jak wyrzucać śmieci – kolory pojemników

kolory-pojemnikowOdpady komunalne są produkowane w każdym domowym gospodarstwie. Zalicza się do nich między innymi opakowania papierowe oraz plastikowe. W wielu domach jednak śmieci na ogół trafiają do jednego pojemnika, co niestety uniemożliwia ich segregowanie. Tymczasem w związku z coraz większym naciskiem na ekologię, każdy z nas powinien podjąć się segregowania domowych odpadów.

Segregacja śmieci nie jest trudnym procesem. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak segregować śmieci w domu, koniecznie musisz wiedzieć, że poszczególne odpadki powinny być dzielone ze względu na surowiec. Do innego pojemnika powinniśmy więc wyrzucać opakowania papierowe, a do innego szklane czy plastikowe. Takie działania umożliwiają przede wszystkim oszczędność surowców naturalnych, a także są dość ważnym działaniem w dbaniu o otaczające nas środowisko naturalne, zwłaszcza o stan wód, gleb oraz powietrza, którym na co dzień oddychamy.

Segregowanie oraz unieszkodliwianie odpadów komunalnych jest zresztą regulowane ustawą o odpadach, która została wprowadzona przez Ministra Środowiska w 2001 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na każdym wytwórcy śmieci ciąży obowiązek ich wywozu oraz utylizacji. Domowe śmieci utylizowane są w wyspecjalizowanych zakładach, ale to na nas ciąży obowiązek ich odpowiedniego zbierania, przechowywania oraz właśnie segregowania. Do segregacji odpadów zostały nawet utworzone specjalne pojemniki, które posiadają różne kolory. Pojemniki koloru niebieskiego służą do umieszczania w nich odpadów papierowych. Kontenery barwy żółtej dają możliwość wyrzucania odpadów wyprodukowanych z najróżniejszych tworzyw sztucznych, między innymi opakowań plastikowych.

W ten sposób możliwy jest recykling tworzyw sztucznych i plastiku, będący również jedną z metod ochrony środowiska naturalnego. Pojemniki koloru zielonego są natomiast przeznaczone tylko i wyłącznie na odpady szklane. Niekiedy można zetknąć się również z pojemnikami koloru białego, do których można wrzucać opakowania szklane, ale tylko i wyłącznie przeźroczyste. Znając takie podstawowe zasady segregowania odpadów na pewno będziemy się przyczyniać do ochrony otaczającego nas środowiska przyrodniczego.

Co więcej, segregując opady komunalne, warto również wiedzieć, że obok nich wyróżniamy także inne rodzaje odpadów, z którymi możemy zetknąć się w gospodarstwach domowych. Szczególnie zainteresować nas powinna lista odpadów niebezpiecznych, do których zaliczane są śmieci o szkodliwym oddziaływaniu na środowisko oraz zdrowie człowieka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz