Jak zachowywać się na pogrzebie?

zachowanie-na-pogrzebiePogrzeb stanowi dość specyficzną uroczystość, która zobowiązuje nas do odpowiedniego zachowania. Jak się okazuje, nie zawsze wiemy, jak należy zachowywać się na pogrzebie. Warto więc poznać kilka cennych wskazówek, dzięki którym nasze zachowanie będzie prawidłowe i nie spowoduje urazy pozostałych osób uczestniczących w ceremonii pogrzebowej.

W czasie uroczystości ostatniego pożegnania szczególnie istotne jest okazanie szacunku zmarłej osobie oraz jej rodzinie.

Zanim wybierzemy się na pogrzeb powinniśmy skupić się na wyborze odpowiedniej wiązanki pogrzebowej. W tym celu warto poznać przykłady napisów na szarfy pogrzebowe, zwłaszcza, że taki tekst powinien być uzależniony w głównej mierze od rodzaju relacji, jaka łączyła nas ze zmarłą osobą. Wybierając wiązankę należy wystrzegać się kwiatów o jaskrawych barwach. Znacznie lepiej sprawdzą się wiązanki oraz stroiki w nieco bardziej stonowanych kolorach. Na pogrzeb można też zabrać ze sobą znicze ceramiczne lub elektryczne. Bardzo ważną kwestią związaną z uczestnictwem w pogrzebie jest również strój. Jeśli nie jesteśmy bliskim członkiem rodziny, wówczas nie musimy wkładać czarnego ubioru. Możemy wybrać na przykład okrycie w kolorze stonowanej zieleni, ciemnego brązu lub w odcieniu szarości. Zrezygnujmy natomiast z ubrań w jaskrawych kolorach. Bez względu na to, o jakiej porze roku będzie odbywać się pogrzeb, załóżmy też obuwie z zakrytymi palcami.

Na pogrzebie warto także pamiętać o zajęciu odpowiedniego miejsca w kościele. Zazwyczaj w pierwszych rzędach siada najbliższa rodzina zmarłego, natomiast kolejne ławki są zarezerwowane dla dalszych krewnych oraz bliskich przyjaciół. W ostatnich rzędach mogą natomiast zasiąść goście, którzy nie znali osobiście zmarłej osoby, ale znali kogoś z rodziny. Taką samą kolejność należy zachować po wyjściu z kościoła, podążając za konduktem żałobnym. Za trumną najpierw idzie najbliższa rodzina (żona, mąż, córka, syn, itp.).

Po ceremonii pogrzebowej na ogół składa się kondolencje. Zazwyczaj wystarczy uściśnięcie ręki oraz wypowiedzenie kilku ciepłych słów. Jeśli jednak składamy kondolencje bliskiej osobie, wówczas możemy taką osobę także przytulić w celu pocieszenia. Jeśli nie znaliśmy osobiście zmarłej osoby, wówczas nie należy składać kondolencji, o czym niestety często zapominamy.

Uczestnicząc w pogrzebie warto zabrać ze sobą chusteczki higieniczne oraz parasolkę. Pogoda bywa różna, a jeśli zacznie padać, wówczas będziemy mogli zaoferować schronienie się przed deszczem starszej osobie. W trakcie pogrzebu należy też pamiętać o wyłączeniu dźwięku w telefonie komórkowym.

[Głosów:2    Średnia:2.5/5]

Dodaj komentarz