Jak zacząć uprawiać jogging?

zalety-jogginguSiedzisz w domu przed telewizorem i z zazdrością patrzysz na szczupłe dziewczyny uśmiechające się do ciebie ze szklanego ekranu? Nie musisz rozpaczać, że nie wyglądasz tak jak one. I pod żadnym pozorem nie zajadaj smutku! To nie czas na użalanie się nad sobą. Zamiast zadręczać się pytaniami: „Jak one to robią, że mają taką figurę?“ zakładaj strój do joggingu i buty do biegania i za pięć minut widzę Cię w parku.

Bardzo dobrze, że nie stchórzyłaś. Przygotuj się, bo zaczynamy jogging! Ale spokojnie, nie wyrywaj się od razu do biegu. Zapamiętaj, że każdy trening trzeba koniecznie zacząć od przedbiegowej rozgrzewki. Na początek marsz, potem wolny truchcik, a po nich rozciąganie. Tylko nie mów, że już masz dość! To dopiero początek i nie ma mowy o poddawaniu się.

Mięśnie i stawy rozgrzane? Jeśli tak to czas przystąpić do właściwego biegu. Spokojnie, nie rozpędzaj się tak. Musisz wiedzieć, że chcąc schudnąć nie można biegać szybko. Dlaczego? Z prostego powodu. Szybkim biegiem zafundujesz sobie nie spalenia kalorii a przyrost masy mięśniowej, czyli coś zupełnie odwrotnego. Jak sprawdzić czy szybkość jest odpowiednia? Na pewno nie masz przy sobie pulsomierza, więc musimy sobie poradzić inaczej. Wypróbuj test z rozmową. Oczywiście nie mów sama do siebie, bo to może nieco dziwnie wyglądać. Zagadnij kogoś kogo spotkasz na swojej drodze. Jeśli będziesz mogła swobodnie rozmawiać podczas biegu to nie musisz zmieniać swojego tempa.

Jak na pierwszy trening nie przesadzaj z czasem biegania. Skończ kiedy poczujesz pierwsze objawy zmęczenia. Chociaż zaleca się, aby nie biegać krócej niż trzydzieści minut. Pamiętaj o tym następnym razem. Dziś możesz zastosować małą taryfę ulgową. Ale to wyjątek. Jeśli nie będziesz konsekwentna w ćwiczeniu nie ma szans na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Zapomniałabym o czymś równie ważnym jak rozgrzewka! Przecież trzeba rozluźnić mięśnie po bieganiu. Nigdy nie można skończyć treningu bez tego punktu. Chyba, że chcesz zafundować sobie i swoim mięśniom nieprzyjemne dni z zakwasami.

I jak się czujesz po pierwszym treningu? Tylko nie mów, że masz dość i nigdy więcej nie będziesz biegała. To był dopiero początek przygody pod tytułem uprawianie joggingu. Nie poddawaj się, a za niedługo będziesz się śmiała z panienek ze szklanego ekranu, które będą mogły pozazdrościć Ci figury. Bo Ty, w przeciwieństwie do nich, nie będziesz musiała stosować okropnych diet, żeby dobrze wyglądać. Wystarczy dres, buty i trening kilka razy w tygodniu. Szerokich ścieżek!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz