Jak zbudować domek ogrodowy?

domki ogrodoweWspółcześnie zbudowanie domku ogrodowego nie stanowi dużego problemu ani wielkiego wyzwania. Jeśli mamy jakieś pojęcie o wykonywaniu prac budowlanych i prac ciesielskich, możemy samodzielnie wykonać taki niewielki drewniany domek ogrodowy. Jeśli nigdy nie braliśmy udziału w takich zaawansowanych pracach budowlanych, możemy zlecić wykonanie takiego domku ogrodowego firmie budowlanej lub możemy zdecydować się na kupno gotowego domku ogrodowego z instrukcją do samodzielnego montażu. Znajdziemy w sklepach budowlanych lub w sklepach internetowych takie gotowe domki ogrodowe, wykonane z drewna lub ze specjalnej płyty OSB, które dzięki odpowiedniej technice wykonania są zdecydowanie bardziej sztywne, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne niż tradycyjna „sklejka”. Takie płyty OSB są także wodoodporne i z powodzeniem do wykonania ścian wystarczy płyta o grubości15 mm.

Niezależnie od tego czy wykonamy domek ogrodowy z płyty OSB, z drewna lub z bali, niezwykle ważne jest wykonanie solidnych fundamentów i solidnej konstrukcji, która będzie trzymać pokrycie ogrodowego domku. Najlepiej wykonać w tym wypadku fundament z bloczków betonowych lub z usypanego luźno polnego kamienia. Niezwykle ważna jest tutaj odpowiednia izolacja  przeciwwilgociowa fundamentu oraz odpowiednie zbrojenie fundamentu. Jeśli planujemy doprowadzenie do domku ogrodowego instalacji wodnej i elektrycznej, musimy pozostawić w fundamencie kanały na przeciągnięcie obu instalacji.

Drugim niezwykle ważnym czynnikiem jest solidna konstrukcja domku oraz konstrukcja dachu, na których będzie trzymać się całe pokrycie domku wypoczynkowego. Postarajmy się także o odpowiednią termoizolację oraz zabezpieczenie wszelkich drewnianych elementów przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Solidna i profesjonalna impregnacja elementów drewnianych zadecyduje o tym, jak długo domek ogrodowy będzie służył nam w dobrym stanie. Ważnym elementem jest także pokrycie dachu – najczęściej stosuje się podwójną warstwę papy.

Jeśli postawimy już taki domek ogrodowy, pozostaje nam kupić meble ogrodowe – solidny stół, ławy i krzesła oraz niezbędne wyposażenie – kuchenkę gazową, miejsca noclegowe, wyposażenie łazienki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz