Jak zbudować pergolę?

Pergola to jedna z najbardziej powszechnych dekoracji ogrodowych, która najczęściej wykonana jest z metalu, aluminium lub drewna. Przede wszystkim, pełni ona funkcję dekoracyjną, gdyż zdobią ją pnące rośliny lub wyszukane kwiaty. Poza tym, kiedy zamontowana jest w niej ławeczka, możemy w niej odpoczywać lub oddać się np. lekturze książek. Warto podkreślić, że w sklepach ogrodniczych odnajdziemy liczne modele stylowych pergoli, ale najpiękniej w ogrodzie prezentują się te, które wykonamy samodzielnie, bowiem posiadają one unikatowy charakter.

Jak stworzyć pergolę krok po kroku?

W pierwszej kolejności musimy się zastanowić nad tym, jaki kształt i zastosowanie ma mieć pergola. Dlatego w tym celu najlepiej jej sporządzić jej plan na papierze milimetrowym, co też nam pozwoli obliczyć to, ile materiału będziemy potrzebowali na jej wykonanie. Ważną rolę odgrywa także rodzaj budulca i tu warto powiedzieć, że preferowane jest drewno, z którego można wykonać każdą konstrukcję, ponieważ w przypadku elementów metalowych raczej się nie obejdzie bez umiejętności spawania. Następnie udajemy się do tartaku w celu dokonania zakupu i pamiętamy o tym, by kupić go „na zapas”, bowiem podczas próby wykonania pergoli zapewne nie obejdzie się bez zniszczenia co nieco materiału.

Należy jeszcze wspomnieć o tym, że przed budową pergoli, należy wszystkie elementy zaimpregnować, a w tym celu preferowana jest metoda ciśnieniowa. Poza tym, gdy konstrukcja będzie zawierała części metalowe, to muszą być one albo cynkowe, albo wykonane ze stopów nierdzewnych, bowiem w innym wypadku pod wpływem czynników atmosferycznych ulegną korozji. Kolejno przechodzimy do pracy, zaczynamy od wykonania słupów konstrukcyjnych, które odgrywają niesamowitą rolę, ponieważ to od nich zależy stabilność pergoli. Oczywiście mogą być one drewniane, zarówno prostokątne jak i okrągłe, a także murowane, wykonane z ozdobnych kamieni lub cegły lub betonowe, które można ozdobić wykładziną lub płytkami. Poza tym, niektórzy decydują się również na metalowe słupy wykonane z rur, ewentualnie zespawane z kątowników. Z pewnością, powinny być one mocno osadzone w podłożu, najlepiej na głębokości co najmniej 60 cm, dlatego w tym celu najczęściej stosuje się betonowe stopy fundamentowe.

W następnym etapie przechodzimy do wykonania belek dachowych, które muszą być również wykonane z solidnego materiału. Trzeba powiedzieć o tym, iż elementy drewniane łączymy klamrami lub przy pomocy sworzni. Jednak, gdy chcemy mieć pewność, iż nasza pergola jest naprawdę stabilna i wytrzymała, o wiele lepiej jest zastosować złącza ciesielskie. Kiedy chcemy przymocować poziome belki do pionowego słupka, wykorzystujemy proste złącza na wpust. Na końcu możemy w pergoli umieścić ławeczkę, również drewnianą, by móc się w niej relaksować po ciężkim dniu. Nasza ogrodowa altanka gotowa!

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Dodaj komentarz