Jak zdać maturę?

Egzamin maturalny jest jednym z najważniejszym w życiu, gdyż od jego wyniku zależy to czy m.in. dostaniemy się na wymarzone studnia lub zdobędziemy dobrą pracę. Większość uczniów, która rozpoczyna naukę w liceum lub technikum z góry zakłada, iż podejdzie do egzaminu dojrzałości w klasie maturalnej.

Jednak wbrew pozorom nie jest on taki prosty, jakby się mogło wydawać, dlatego wciąż wielu uczniów uzyskuje z niego negatywny wynik.

Co zrobić, aby zadać maturę?

W pierwszej kolejności nasza decyzja o podejściu do matury powinna być dobrze przemyślana i świadoma. Niestety, nie ma nic gorszego niż zdawanie egzaminu na zasadzie: „Uda się bądź się nie uda”, gdyż wtedy najczęściej nasz rezultat jest opłakany lub ledwo przekroczyliśmy wymagane minimum, czyli 30 %, co nie gwarantuje nam sukcesu w przyszłości. Oczywiście, już na początku nauki powinniśmy być świadomi tego, iż kluczem do dobrze zdanej matury jest systematyczna praca przez cały proces edukacyjny. Dlatego że osoby, które obijały się przez dwa lata nauki, raczej nie mają szans, by wyrównać wszystkie zaległości w klasie III liceum, chyba że siedzą po nocach i zakuwają.

Ponadto, w miarę szybko powinniśmy się zdecydować co do przedmiotów dodatkowych, które będziemy zdawali na maturze oprócz języka polskiego, matematyki i jednego z języków obcych nowożytnych. Przede wszystkim, naszą decyzję musimy uzależnić od tego, jakie przedmioty brane są pod uwagę przy rekrutacji na studia, jeżeli się na nie wybieramy lub wybrać te, z których czujemy się mocni. Jednakże, kiedy mamy kłopoty np. z j. angielskim trzeba pomyśleć o dodatkowych korepetycjach z tego przedmiotu. Ponadto, w szkołach są organizowane dla maturzystów liczne fakultety, w których warto uczestniczyć, gdyż dzięki nim możemy powtarzać i utrwalać wiedzę niezbędną podczas wykonywania zadań egzaminacyjnych z danego przedmiotu. Oprócz tego, liczne palcówki edukacyjne organizują specjalne kursy i warsztaty dla maturzystów, które prowadzone są na wysokim poziomie i przez profesjonalną kadrę.

Z pewnością, kolejnym warunkiem zdania egzaminu są systematyczne powtórki, z danych przedmiotów. W tym celu należy podzielić sobie materiał na kilka partii i ustalić terminarz ich przyswajania. Pomocny może okazać się tu kalendarz maturzysty, dostępny w wielu księgarniach. Kiedy opanujemy cały materiał, matura ustna, jak i pisemna nie będzie nam straszna. W przeddzień egzaminu już nic nie powtarzamy, by nie zrobić sobie mentliku w głowie, idziemy wcześnie spać, by podczas niego być wypoczętym. W dniu matury należy się pozytywnie nastawić, ubrać się elegancko i ewentualnie poprosić bliskich o kopniaka na szczęście. Jeżeli zastosujesz się to powyższych wskazówek, o wynik matury możesz być spokojny, bowiem sukces gwarantowany. Powodzenia!

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Dodaj komentarz