Jak znaleźć pracę po studiach?

dobra praca po studiachW dzisiejszych czasach studia, nawet najlepsze i najbardziej prestiżowe, nie gwarantują znalezienia pracy. Prawda jest taka, że coraz więcej młodych ludzi wybiera się na studia, co powoduje, że coraz mniej dla nich pracy. W tym wypadku trzeba robić wszystko, aby jak najbardziej wzmocnić swoją ofertę na rynku pracy. Wielu studentów zadaje pytanie: jak to zrobić? Pracodawcy szczególnie cenią sobie i wręcz wymagają doświadczenia. Dla studentów uczących się w trybie dziennym jest to przeszkoda nie do pokonania, ponieważ nie zawsze da się połączyć pracę na pełen etat z nauką.

Istnieje kilka rozwiązań, które po ukończeniu studiów pomogą znaleźć dobrą pracę zgodną ze zdobytym wykształceniem. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę nic nie gwarantuje zdobycia pracy. Bardzo często ważne jest szczęście. Zanim jednak skończysz studia, możesz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zdobyć choćby minimalne doświadczenie.

Na wielu uczelniach obowiązkowe są praktyki, przykładem są tu studia z kwalifikacjami pedagogicznymi. Odbywanie płatnych lub darmowych praktyk i staży to jeden z najlepszych sposobów na zdobycie doświadczenia. Jaka jest różnica między praktykami a stażem? Praktyki są znacznie krótsze, średnio trwają od 1,5 miesiąca do 3 miesięcy. Praktyki są najczęściej odbywane nieodpłatnie. Staż może trwać dłużej, nawet rok, i za pracę na staż można otrzymywać wynagrodzenie, choć trzeba przyznać, że często niewielkie. co nam daje odbycie praktyki lub stażu? Nieocenione doświadczenie. Darmowa praca w prestiżowym wydawnictwie lub dobrze prosperującym przedsiębiorstwie będzie działać na naszą korzyść. W wielu firmach istnieje też szansa na zatrudnienie, jeśli student sprawdzi się podczas stażu lub praktyki.

Jeśli nie udało Ci się znaleźć stażu zgodnego z Twoimi zapatrywaniami i wymaganiami, nic straconego! Doświadczenie można zdobywać też w inny sposób. Na uczelniach organizowane są warsztaty, kursy i szkolenia, które kończą się otrzymaniem stosownego certyfikatu potwierdzającego udział. Tematyka takich kursów jest różnorodna. Zazwyczaj dotyczy danego kierunku studiów i dzięki temu możemy wzbogacić swoje kwalifikacje. Ogromną zaletą warsztatów jest ich dostosowanie do aktualnych potrzeb. Poza tym sami decydujemy czy warto pójść na dane szkolenie. Co więcej, kursy czy szkolenia odbywają się po zajęciach na uczelni, więc nic ze sobą nie koliduje. Warsztaty mogą być organizowane przez uczelnie i przedsiębiorstwa, chcące wyszkolić potencjalnych pracowników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz