Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze?

Ślub cywilny jest jedną z trzech form zawierania związku małżeńskiego. Przyjęło się sądzić, iż taka uroczystość musi odbywać się w urzędzie stanu cywilnego, tymczasem, jak się okazuje, wcale tak nie musi być. Coraz więcej par myśli o zorganizowaniu ślubu cywilnego poza urzędem, na przykład na łonie natury. Ukwiecona łąka czy brzeg morza wydaje się być idealnym miejscem na zawarcie związku małżeńskiego w plenerze.

I chociaż jeszcze odo niedawna nie było to możliwe, teraz już takie marzenia mogą stać się rzeczywistością.

W naszym kraju żyje wiele par, które z różnych powodów decydują się na zawarcie ślubu cywilnego, a nie kościelnego czy konkordatowego. Różnice pomiędzy ślubem cywilnym, kościelnym a konkordatowym są dość znaczące. Najbardziej praktyczną formą związku małżeńskiego wciąż wydaje się być jednak ślub konkordatowy.

Ślub ten polega na zawarciu związku wyznaniowego, ale młodzi poza tym otrzymują akt ślubu cywilnego. Śluby cywilne cieszą się jednak zdecydowanie większą popularnością. Coraz więcej par myśli o ślubie w plenerze, ale zanim dojdzie do takiego wydarzenia, konieczne jest załatwienie kilku formalności. W tym celu powinien nas zainteresować wykaz niezbędnych dokumentów. Narzeczeni do urzędu stanu cywilnego muszą złożyć między innymi skrócone odpisy aktów urodzenia oraz zaświadczenie, które potwierdza brak jakichkolwiek barier, które uniemożliwiałyby zawarcie związku małżeńskiego.

Decydując się na ślub cywilny w plenerze, warto także pamiętać, jak ważny jest wybór świadków uroczystości. Poza tym trzeba się dokładnie zastanowić nad wyborem ślubnych kreacji. Ich wybór powinien być uzależniony głównie od charakteru miejsca oraz od pory roku. Jest to oczywiste, że zimą sukienka panny młodej raczej nie będzie krótką kreacją, odsłaniającą ramiona oraz nogi. Panowie w tej kwestii wydają się mieć nieco prostszy wybór. Garnitur dla pana młodego musi być jednak strojem eleganckim i wytwornym, do którego zostanie także dobrana właściwa koszula oraz krawat.

Ceremonia ślubu cywilnego zazwyczaj trwa od piętnastu do dwudziestu minut, a następnie świeżo upieczeni małżonkowie mogą już przyjmować prezenty oraz życzenia od najbliższych. Śluby cywilne w plenerze w naszym kraju wciąż są jeszcze rzadkością, ale być może w przyszłości będą one cieszyć się nieco większym zainteresowaniem młodych par, które dzień ślubu będą chciałby przeżyć jak najbardziej romantycznie. A niewątpliwie otoczenie ma na taki klimat bardzo duży wpływ.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz