Jak zostać geodetą?

jak zostać geodetąGeodezja i kartografia nie należy z pewnością do bardzo popularnych kierunków studiów, ale co roku sporo kandydatów próbuje dostać się na wydział geodezji. Wśród wielu specjalizacji dotyczących nauk o Ziemi geodezja i kartografia wydaje się najbardziej praktycznym i jednym z bardziej użytecznych kierunków.

Kandydaci wybierający geodezję i kartografię powinni przede wszystkim nie mieć trudności z przedmiotami ścisłymi i z wykonywaniem rysunków technicznych. Geodeta to zawód typowo inżynierski, gdzie bardzo przydaje się ścisłe, logiczne myślenie, zmysł praktyczny, wyobraźnia przestrzenna, umiejętność planowania i szacowania przestrzeni. Osobom, które mają trudności z wykonaniem poprawnego rysunku technicznego oraz nie lubią pracować „ z liczbami”, może być trudno skończyć geodezję i być naprawdę dobrym geodetą. Również osoby systematyczne, skrupulatne, dokładne będą mieć łatwiej w organizowaniu swojej pracy i wypełnianiu poszczególnych zadań. Praca geodety to praca przede wszystkim w terenie – trzeba zatem cieszyć się dobrym zdrowiem, dobrą kondycją fizyczną i lubić przebywać na świeżym powietrzu mimo różnych, nieraz trudnych warunków atmosferycznych.

W czasie studiów geodezyjnych kandydaci na geodetów przygotowywani są do wykonywania pomiarów geodezyjnych związanych z realizacją obiektów inżynieryjnych, do szacowania wartości nieruchomości, klasyfikowania rodzajów gruntów, wykonywania pomiarów geodezyjnych, m.in. pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, pomiarów inwentaryzacyjnych.

Na pewno można powiedzieć, że dyplomowany geodeta zarabia dobrze. Na początku jego zarobki wahają się w graniach około 2000 zł netto, z czasem jednak, gdy zdobędzie doświadczenie oraz kolejne uprawnienia jego wynagrodzenie wzrasta nawet do 6000 zł netto.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Dodaj komentarz