Jak zrobić kopertówkę?

Nie ulega wątpliwości to, że w tym sezonie będą bardzo modne kopertówki, gdyż są nie tylko ładne, praktyczne, ale i pasują do wszystkiego i na każdą okazję. Oczywiście, wśród zjawiskowych torebek odnajdziemy zarówno codzienne jak wieczorowe, skromne oraz bogato zdobione fasony, których wybór uzależniamy od okazji, pozostałych elementów stroju oraz własnych upodobań.

Warto wspomnieć o tym, iż możemy bez najmniejszych problemów zakupić gotową kopertówkę w sklepie, ale równie ładne, a może nawet i ładniejsze, są torebki zrobione własnoręcznie, gdyż nie jest to zadanie ani trudne, ani czasochłonne.

Niezbędne rzeczy do uszycia wizytowej kopertówki: 35* 40 cm grubej tkaniny (zamsz, bawełna), 35*45 cm ozdobnej podszewki, tekturka po opakowaniu na męską koszulę, ozdobny guzik, mocna nić, najlepiej kordonek, bawełniana tasiemka, klej Magic, ołówek, linijka, nożyczki, gruba igła.

Wykonanie kopertówki krok po kroku;

Po pierwsze, z kartonu odcinamy górną wypustkę, a następnie zaznaczamy na nim trzy linie przerywane, dwie co 14 cm, a ostania część mająca służyć za klapę torebki, powinna posiadać 7 cm długości. Kolejno, zaginamy tekturę wzdłuż narysowanych linii, tym samym tworząc szkielet modnej kopertówki.

W dalszym etapie za pomocą kleju przyklejamy podszewkę do wewnętrznej strony torebki. Po wyschnięciu kleju odcinamy nadmiar tkaniny wystający poza krawędzie szablonu. Następnie odmierzamy 15 cm z zamszu lub innej tkaniny i składamy prawą stroną do prawej.

Kolejno przykładamy do szablonu, zostawiamy po obu stronach 2 cm zapasu. Następnie przechodzimy do zszycia materiału, czynimy to oczywiście jak najdrobniejszym ściegiem.

Później wykonujemy ścieg obrębowy i przewracamy tkaninę na prawą stronę. W dalszym etapie tekturę smarujemy klejem i wkładamy ją do powstałej torebki i sklejamy. Poza tym, zewnętrzną tkaninę przyklejamy do klapy torebki. Oczywiście, podwijamy brzegi klapy torebki, z tym że pozostawiamy 1 cm zapasu.

Kilka minimetrów nad szwem, rozcinamy materiał, a kolejno podwijamy go do środka. Następnie brzegi torebki także podwijamy i przyklejmy do wewnątrz. To samo czynimy również z klapą, a na końcu przyszywamy do niej atłasową tasiemką o długości 5 cm, z której robimy pętelkę.

Na końcu przyszywamy guzik, na który będzie zamykana nasza torebka.

W związku z powyższym widać, że wykonanie kopertki to proste zadanie, które nie wymaga wielkich zdolności artystycznych. Owszem, wskazana jest cierpliwość i precyzja, gdyż tylko wtedy nasza wieczorowa torebka będzie udana. A, co najważniejsze własnoręcznie robiona kopertówka jest unikatowa, dlatego możemy mieć pewność, że nikt inny nie będzie miał takiej samej torebki jak my. Poza tym, może stanowić ona również śliczny prezent, np. urodziny. Trzeba zwrócić jeszcze uwagę na to, że jest tania, ponieważ niezbędne przedmioty do jej wykonania, nie kosztują dużo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz