Jak zrobić kulki ziemniaczane w panierce?

smazone-kuleczki-ziemniaczaneO ziemniakach można wszystko powiedzieć, ale nie to, że są prostym warzywem. Dostarczają one tak wiele inspiracji w kuchni, że przy ich użyciu wykonuje się rozmaite potrawy, o nieraz zaskakującej formie. Są to przede wszystkim kotlety z kartofli z brokułami lub marchwią oraz ziemniaczane krokiety zawijane w waflu. Prócz nich od lat na polskich stołach goszczą wyborne ziemniaczane placki z sosami, puree ziemniaczane podawane z dodatkiem rozmaitych mięs i kluski śląskie będące kwintesencją prostoty, która jednocześnie przekłada się na niezwykły efekt wizualny i smakowy.

Ziemniak nie na darmo zyskał miano warzywa stanowiącego podstawę naszej polskiej kuchni. Gości na stołach w całym kraju i to codziennie. Wciąż przybywa przepisów mówiących jak sprytnie wykorzystać kartofle by przyrządzić smakowite danie, proste i niedrogie. Jeśli mamy już dosyć tradycyjnie tłuczonych ziemniaków, frytek bądź puree, warto spróbować kulek ziemniaczanych. Coś niesamowitego. Są pyszne i na dodatek ciekawie prezentują się na talerzu z wszystkimi dodatkami tak mięsnymi jak i sałatkami. Bywają one częstym daniem na przyjęciach weselnych, komunijnych i innych. Lokale chętnie je serwują, ponieważ w ten sposób zyskuje się niebanalną formę ziemniaka, bez którego nie może obyć się tradycyjne polskie danie obiadowe, zwłaszcza serwowane przy ważnych okazjach. Z pozoru trudne do przygotowania kulki ziemniaczane, nie wymagają wymyślnych składników lub specjalnych umiejętności. W zależności o tego jak je chcemy podać użyjemy odpowiednich dodatków. Natomiast na kulki z kartofli z serem, w złotej skórce potrzeba nam:
0,5 kg ziemniaków
2 jajka
10 dag sera żółtego
1 cebulę
koper
Mąkę
Sól, pieprz, papryka ostra i słodka
Tłuszcz do smażenia
Panierka to tradycyjnie bułka tarta i jajo

Ziemniaki do tego dania muszą być ugotowane w słonej wodzie. Kiedy są już miękkie i ostygną, przepuszczamy je przez maszynkę do mielenia mięsa lub praskę ręczną. Do zgniecionych kartofli prócz wymienionych składników można dorzucić drobno pokrojony, podsmażony boczek lub szynkę wedle upodobania. Następnie wrzucamy drobno posiekaną podsmażoną cebulę, ser starty na tarce lub drobniutko pokrojony, posiekany koperek i na końcu jajko. Całość wyrabiamy na jednolitą masę a jeśli jej konsystencja będzie zbyt rzadka dosypujemy odrobinę mąki. Ciasto ziemniaczane musi być na tyle gęste, aby dobrze dawało się z niego tworzyć kulki. Oczywiście całość doprawiamy, do smaku. Gotowe kulki ziemniaczane panierujemy mocząc najpierw w jajku a następnie w bułce tartej. Smażyć je trzeba na rozgrzanym tłuszczu. Podawać można z ulubionym sosem lub do obiadu zamiast ziemniaków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz