Jak zrobić kurczaka z wydmuszki?

zwierzatka-z-wydmuszekWielkanocne atrybuty to przede wszystkim pisanki. Zwyczaj ich malowania to długa tradycja, która wspaniale przyjęła się w religii chrześcijańskiej. Dzisiaj są one traktowane jako nawiązanie do Zmartwychwstania, budzącej się na wiosnę do życia przyrody i jako symbol odnowy duchowej. Naturalne pisanki przygotowane z jaj kurzych, gęsich czy kaczych, pięknie malowane, umieszczamy w strojnym koszyczku, by zanieść do kościoła i poświęcić przed spożyciem. Maluje się je na wiele sposobów. W wielu domach wciąż tradycyjnie jajka barwione naturalnymi składnikami, są jedynym możliwym sposobem na okraszenie jaj, którymi domownicy podzielą się w Niedzielę Wielkanocną. Trzeba przyznać, że klasyczne zwyczaje odżywają na nowo i mimo że w sklepach mamy gotowe farby do jaj, chętnie eksperymentujemy z domowymi sposobami. Pisanki to po prostu mnóstwo radości dla wszystkich domowników. Dzieci malują intuicyjnie, dorośli korzystają z nowoczesnych i nietypowych sposobów jak technika decoupage’u, zdobienie jaj brokatem i wykonywanie ręcznie typowych ozdób wielkanocnych dla domu. To co dzisiaj oferuje się w kwestii zdobienia jaj, to materiały specjalnie przygotowane pod wykonywanie dekoracji określonymi technikami. Kupimy dzisiaj gotowe jajka ze styropianu wielkości od 5 do nawet 50 cm. Dekorować je można cekinami, nićmi, filcem a nawet skrawkami nieużywanych krawatów i innych części garderoby.

Bardzo wdzięcznym materiałem do dekoracji są także jajka z drewna, plastiku no i ponadczasowe wydmuszki z jaj naturalnych. Wydmuszkę nietrudno wykonać. Jak sama nazwa wskazuje zawartość jajka należy wydmuchać. W tym celu wykonuje się delikatnie dwa otwory w jajku na jego końcach, jeden mniejszy, drugi większy. Białko i żółtko wydostaje się przez ten większy otwór. Po wykonaniu wydmuszki należy ją dokładnie przepłukać z resztek. W ten sposób uzyskane skorupki nadają się do dowolnej dekoracyjnej obróbki. Można je oklejać, malować i tworzyć z nich postacie wielkanocne.

Jedną z nich jest oczywiście nieodzowny żółciutki kurczak. Wykonany z wydmuszki przetrwa te i następne święta wielkanocne dekorując niedzielny stół. Pod tym względem wykonanie może być absolutnie dowolne. Zrobimy to wieloma technikami. Tradycyjnie można dokleić mu dziób i czubek z czerwonego papieru a nóżki i skrzydełka, płasko przytwierdzić również z czerwonego i białego lub żółtego filcu i gotowe. Innym sposobem urozmaicającym podaną wersję jest doklejenie do wydmuszki waty zabarwionej na żółto. Metodą quillingu również uda się stworzyć fajnego kolorowego kurczaczka. Potrzeba do tego wąskich, wielobarwnych pasków papieru, które zwinięte w spiralę przytwierdzone zostaną na kleju do wydmuszki. Tak naprawdę sposobów na kurczaka z wydmuszki jest tyle ilu wykonawców. Można używać dowolnych materiałów w tym kolorowych piór i farb.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Dodaj komentarz