Jak zrobić śledzie w pomidorach?

Śledzie od pokoleń cieszą się ogromną popularnością. Goszczą na polskich stołach od pokoleń, początkowo jako potrawa postna, wigilijna, późnej głównie w charakterze zakąski, a obecnie także w postaci wielu sałatek. Ryby te podawać można na bardzo wiele sposobów, z rożnymi dodatkami, zarówno słodkimi, pikantnymi, jak i słonymi. Ich wyrazisty smak można zaostrzyć lub załagodzić, a w każdej wersji będą smakowały doskonale.

Śledzie łączy się z wieloma produktami. Bardzo oryginalne stanowią śledzie i pomidory. Jak przyrządzić śledzie w pomidorach? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w domowych warunkach, w zaledwie kilkanaście minut można przygotować oryginalne dania ze śledzia. Najczęściej łączy się śledzie z burakami i jajkiem, lub z marchewką i jabłkiem, ale także z ziemniakami i fasolą. Bardzo wyrazisty i niebanalny efekt można osiągnąć łącząc śledzie z pomidorami.

Takie zestawienie wykorzystuje się w tradycyjnych śledziach z pomidorami, w śledziach po japońsku, a także w śledziach w sosie salsa. Potrawy te są zarówno świetnym daniem obiadowym, jak również oryginalna przystawką i zakąską.

Do najprostszej wersji śledzi w pomidorach potrzeba:

½ kg śledzi matiasów

2 małe puszki koncentratu pomidorowego

300 ml oleju

30 dag cebuli

Matiasy solone moczymy w wodzie, tak długo, by przestały być bardzo słone. Jeśli dysponujemy śledziami w oleju, wystarcz odsączyć olej. Cebulę pokroić na pół i posiekać na mniejsze plasterki, zeszklić na rozgrzanym oleju. Ściągamy z ognia i dodajemy koncentrat pomidorowy, dokładnie mieszamy i pozostawiamy do ostudzenia. W misce układamy warstwy cebuli z pomidorami i śledzi pokrojonych w kostkę, by na wierzchu znalazł się sos. Śledzie przykrywamy i pozostawiamy najlepiej na tydzień, by nabrały pomidorowego smaku i koloru. Taka wersja może stać się alternatywą dla świątecznego śledzia w śmietanie lub śledzia pod pierzynką.

By nieco zaostrzyć smak potrawy, można do sosu pomidorowego dodać także 3 ząbki czosnku, paprykę w proszku i kilka ziaren czarnego pieprzu.

Inną wersją są pomidorowe śledzie z rodzynkami. W takim przypadku do podstawowego sosu dodajemy paprykę, pieprz, odrobinę cukru oraz 2 łyżki rodzynek. W takim przypadku potrawa zyskuje słodszy, łagodniejszy smak. By nadać potrawie bardziej pomidorowego smaku, można połowę przecieru pomidorowego zastąpić koncentratem pomidorowym. Najważniejsze jest jednak to, by śledzie przygotować odpowiednio wcześniej.

Tak jak wszystkie dania ze śledziami, najlepiej jest umieścić je w lodówce na co najmniej 12 godzin, by wszystkie smaki i składniki dobrze się połączyły.

Sos pomidorowy gotowy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz